Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25903)

Организацијата „Спасете ги децата“ алармира за страшна криза за децата

Кризата во Судан става во ризик 1,5 милион деца Поради конфликтот во Судан, 1,5 милион деца се изложени на ризик од глад до септември, објави...

Од Бандунг до Јоханесбург – политичкиот идентитет на глобалниот југ

„Дипломатски бележник“ Ќе се отелотвори ли „духот од Бандунг“ во проширениот БРИКС? Оваа седмица вниманието на сите дипломатски служби ќе биде фокусирано во Јоханесбург, каде...

Стефановски ита кон третата титула

АВТОМОБИЛИЗАМ Македонскиот автомобилист Игор Стефановски-Иџе оствари две значајни победи на трките во Сент Урсан во Швајцарија викендов, со што македонскиот ас останува и понатаму главен...

Триумф на Звонко Станојоски

ШАХ - ВТОР МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „ВЕНЦИ ПОПОВ“ Македонскиот велемајстор (ВМ), член на ШК Алкалоид и репрезентативец Звонко Станојоски (2.335 рејтинг-поени, рангиран трет пред почетокот), е...

Лајлс најбрз на планетата, злато за Вулета

Американскиот спринтер Ноа Лајлс како куршум ја истрча патеката на 100 метри, а Србинката Ивана Вулета конечно дојде до златен медал во скок во...

Дали мачките се потат?

Животни Мачките имаат висока толеранција на топлина, затоа често ќе ги најдете како се излежуваат под сончевите зраци или се сончаат на врел бетон, вели...

Природонаучниот музеј во Вашингтон има 30.700 човечки коски и делови...

Националниот природонаучен музеј во Вашингтон има најмалку 30.700 човечки коски и делови од тела во складиште. Колекцијата на човечки останки на музејот „Смитсонијан“ е една...

РИП Шугармен

Детроит во 1970-тите е срцето на музичката и на автомобилската индустрија на САД, но и на целиот свет. Трите најголеми светски автомобилски компании ги...

Награда за „Авантурите на една турбофолк-принцеза“ во Сараево

ТВ-серијата „Авантурите на една турбофолк-принцеза“ на продукцијата ОХО освои главна награда за серија во развој на 29. „Сараевски филмски фестивал“, што е најновиот проект...

Глобалното богатство падна за првпат по кризата во 2008 година

Глобалното богатство падна во 2022 година, за првпат по 14 години, се вели во заедничкиот извештај на швајцарските банки Кредит суис и УБС. Според Извештајот...