Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25889)

Абдусаторов и Мамеѓаров елиминирани!

Актуелната светскa шампионка Венјун Ју вчера играше дополнителен тајбрејк против Ева Репкова од Словачка, откако резултатот беше 1-1 ШАХ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БАКУ Две изненадувачки...

Осврт кон романот „Столб што пее“ на Османли на турски портал

На еден од најреспективните турски литературни портали „К24“, сестрано е претставена најновата книга на македонскиот автор Томислав Османли, романот „Столб што пее“. Освен тоа,...

Изложбата „120 години Илинденско востание“ на Државниот архив во Крушево и...

Прикажани се создавањето на Македонската револуционерна организација, церемониите на заколнување на членството, дисциплината и солидарноста на Организацијата, нејзината структура, познатите војводи и револуционери, подготовките...

Теона Стругар Митевска се враќа во Венеција со новиот филм

По „Најсреќниот човек на светот“, Теона Стругар Митевска се враќа во Венеција со својот најнов филм „21 Ден до крајот на Светот“ во програмата...

Додатоци што, според научниците, го продолжуваат животот

Покрај генетските фактори, има и многу други влијанија од околината што придонесуваат за вашата долговечност Доколку сакате да живеете подолго, постојат одредени навики што можете...

Пет минути активност на ден за намалување на ризикот од рак

Часовите во вежбалница не се единствениот начин да ги искористите здравствените придобивки од вежбањето. Само четири-пет минути „енергична физичка активност“ би можеле значително да...

Ако се будите уморни наутро, може да страдате од апнеја

Медицински совет Добриот сон е неопходен за одржување на целокупното здравје и благосостојба. Тоа му овозможува на нашето тело да се одмори, подготвувајќи нѐ за...

Вулканските карпи околу Исланд можат да го намалат загадувањето

За време на мисијата на крајниот север на Европа, научниците открија дека базалтот присутен во вулканската карпа околу Исланд може да има улога во...

Грците бараат непречен пристап до плажите

Иницијатива против нелегалната приватизација на брегот во Грција Граѓани на Родос и Парос формираа динамична иницијатива против нелегалната приватизација на плажите во Грција, наречена „Движење...

Ако нема Срби во Бугарија, тоа значи дека нема Бугари во...

Како на Балканот нашите соседи ги решаваат меѓусоседските односи Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ го изрази својот револт од „одбивањето на Софија да...