Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25854)

Знаци на недостиг од магнезиум

Медицински совет Многу луѓе живеат со пониски од препорачаните нивоа на магнезиум без воопшто да го сфатат тоа. Според клиниката „Кливленд“ и Националниот институт за...

Велика Британија го намалува процентот на алкохол во пивото поради...

Поради инфлацијата, пиварниците во Велика Британија почнаа да го намалуваат процентот на алкохол во пивото, а притоа да ја задржат цената иста. - Компанијата „Грин...

Изложба во Париз на балканската уметност

Во рамките на посетата на Белград, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска имаше работна средба со потпретседателката на Владата на Република Србија и министерка за...

Сите психопати имаат заеднички карактеристики

Психопатите многу често се отворени, амбициозни и комуникативни луѓе. Имајќи предвид дека се фокусирани пред сѐ на постигнување успех, тие се моќни и најчесто...

Интердисциплинарен настан „Кодирана поезија“

Утревечер, во 20 часот, во културниот центар „Јадро“ ќе се одржи мултимедијалниот и интердисциплинарен настан „Кодирана поезија – визуелна поезија на иднината“. Станува збор...

Фотографиите на антропологот Нил Фолберг од Македонија во книга

Повеќе од половина век по првиот престој во Македонија, американско-израелскиот антрополог и фотограф Нил Фолберг во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје ја...

Само еден процент од океанот е заштитен

Членките на Обединетите нации го усвоија првиот договор за заштита на морскиот живот на отворено море, кој генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го...

Ако магнетните полови се заменат, човештвото ќе се врати во 20...

Северниот и јужниот магнетен пол во иднина сигурно ќе се заменат, но никој не знае кога. Некои дури веруваат дека тоа веќе се случува....

Промовиран зборникот на трудови „Антево дело“ во Куманово

Нецел месец од претставувањето во Скопје, во прекрасна атмосфера се одржа промоција на зборникот на трудови наречен „Антево дело“ и во градот Куманово. Низ...

Стивнаа звучните сигнали од длабокиот океан

Дали судбината на екипажот и патниците на „Титан“ ќе биде идентична со онаа на „Титаник“ Веста за исчезнатата подморница „Титан“ и трката со времето на...