Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25737)

Гоце Делчев – апостолот и срцето на Македонија

Гоце Делчев беше свесен оти конкретната тогашна ситуација во Македонија не трпеше шаблонска примена на научни погледи и револуционерни идеи, кои не одговараа на...

Неверојатен хет-трик на Данска

Данска е првата селекција што трипати во низа е светски првак, со победата во финалето над Франција, актуелен олимписки првак. Во однос на СП...

Децата се грутка на добрината

Посебно е чувството да бидете дедо. Порано инспирација ми беа моите деца Владимир и Милош, а сега моите внуки Милена и Меј ми се...

Фузија на сите ЕУ-иницијативи би ги сконцентрирала нашите напори на патот...

Во македонскиот случај повеќе од очигледно е дека станува збор за многу иницијативи што бараат ангажман на луѓе, ресурси и многу други трошоци, со...

Македонија учествуваше во финалето на Светското ракометно првенство

Спортот број еден во Македонија во неделата имаше финалисти, откако Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, нашите најдобри ракометни судии, ја делеа правдата на најзначајниот...

Новата светска економија

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии што можат...

Ресторан на Македонец меѓу стоте наjдобри во САД

„Краст“ е американско-италијански ресторан, сместен во арт-деко зграда од 2.600 квадратни метри и поранешен дом од 1950-тите, покрај живописната река во Мајами, Флорида. Погледот...