Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25737)

Дамките од бигор се чистат со хартија за печење

Домување Трикот за чистење што стана хит на Тикток изненади многумина и откри дека дамките од бигор на чешмите можете да ги исчистите со помош...

Најстариот глушец живее во зоолошката градина во Сан Диего

Претставници на зоолошката градина во Сан Диего ќе бараат признавање од Гинисовата книга на рекорди за пацифичкиот џебен глушец, за кој се верува дека...

Униформи за пожарникари и полицајци што убиваат вируси

Научниците од Универзитетот во Алберта развија облека што може да ги убие вирусите и бактериите со кои доаѓа во контакт. Облеката е наменета за...

Милановиќ: Ова е доведување во прашање на целиот западен концепт

Хрватскиот претседател со изјава што го разбранува Западот: „Го анектиравме Косово, грабнато е од Србија... А Русија е провоцирана со години!“ Претседателот и врховен командант...

Про и контра за шаренилото на воениот арсенал

Со воведувањето на возилата „бредли“, „мардерс“ и „АМИКС-10“, чекор што беше направен пред согласноста на западните сојузници да испратат тенкови од типот „леопард 2“...

Путин нема да чека, планира нова офанзива за еден месец?

Поранешниот британски разузнавач Филип Инграм изјави во јавноста дека претседателот на Русија, Владимир Путин, и неговиот нов командант за операции во Украина, Валери Герасимов,...

Разлика меѓу европската „поддршка“ и американската помош за Украина

Војната во Украина продолжува, а воената и финансиската помош на САД за Украина е сѐ поконкретна и драстично се зголемува. Според повеќето воени аналитичари,...

Пет прашања до Владата по повод годишнината

1. Започнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд. Во образложението...

Тенкови, па авијација, сега и ракети со долг дострел за Украина?

Војната во Украина влегува во спирала што го забрзува и продлабочува судирот, црвените линии се поминати По неколкумесечните премислувања меѓу западните сојузници, американските и германските...

Проблемот со недостиг од работници е последица, а не причина за...

Отсуството на глобална стратегија за развој на домашната економија е главната причина поради која Македонија од земја со константен вишок на образовани работници се...