Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25737)

Ѓоковиќ: Имам уште многу мотивација

Ѓоковиќ го направи најголемиот скок при враќање на еден тенисер на врвот, од петтото до првото место, пишува АТП. Младиот македонски тенисер Ивановски, по...

Нема да се дозволи никаков инцидент на чествувањето на Гоце...

Нема да се дозволи никаков инцидент на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, која треба да се одржи в сабота, и во...

На шаховскиот Вимблдон триумф на Гири на домашен терен

Второто место му припадна на Абдусаторов, со осум поени, колку што имаше и актуелниот светски првак Карлсен, но тој имаше послаб дополнителен критериум. Гири,...

Промовирана книгата за деца „Ведра“ од Јулијана Величковска

Нови изданија за најмладите читатели Во Детскиот креативен центар при МКЦ во саботата се одржа промоција на книгата за деца „Ведра“ од Јулијана Величковска, за...

Здружението „Надеж“ од Кичево обезбеди сопствен покрив над глава

Хумана страница Долгогодишната желба на членовите на здружението на родители на деца со пречки во развојот „Надеж“ од Кичево конечно со оствари, откако во трајно...

Каде се спојуваат долгите конци на марионетата

Признанието на Ќучук за статусот на Бугарија (во процесите што се одвиваат во рамките на ЕУ) дека таа е „секогаш на 27-то место и...

Училиштето ни помага да израснеме во добри личности!

Етика за млади Училиштето е една од најкорисните дејности што ги измислило човештвото. Секое дете треба да израсне, да научи многу нешта за животот, да...

Истражувајте со 10 образовни и забавни веб-сајта за деца

Ви предлагаме неколку веб-сајта за деца што многу ќе ве разонодат, но истовремено, со нивна помош, ќе можете да научите голем број интересни работи Креативно...

Што е леден период?

Ајде да видиме... Ледениот период настанал пред 1,8 милион години и траел до пред 10.000 години. Во текот на овој период, најмалку четирипати, огромни глечери...

СТИХОВИ ЗА ВОЈВОДАТА

Јунакот од бронза Споменикот на јунакот го посетивте, но дали се сетивте со него да разговарате, некаков совет да побарате? Тој ве познава, не треба да се срамите. Беше учител, знаете и самите. За...