Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25714)

„Домот е таму каде што боли“

Во текот на следните денови, „Нова Македонија“ ќе го објавува фељтонот „Потрага по корените на Горан Стефановски: Домот е таму каде што боли“ од...

Повремено наводнувајте ги растенијата со вода и млеко

Домување Љубителите на цвеќиња сигурно знаат дека повремено наводнување на цвеќињата со млеко може да направи чуда. Ова е одличен метод за нега и зачувување...

Комета од ерата на неандерталците доаѓа на први февруари

Кометата што последен пат поминала покрај земјата во времето кога неандерталците оделе по неа, како праисториски луѓе, ќе го направи тоа повторно на 1...

Дали кремот за кафе е штетен за вашето здравје?

Не уживаат сите во вкусот на црното кафе, па често додаваат засладувачи и кремови за да се намали киселоста и да се направи овој...

Најголемиот рок-албум создаден од џез-музичар

Песни што ме тераат да играм Мајлс Дејвис, еден од најголемите иноватори во музиката, посебно во џезот и фузијата на рок-џез-фанк музиката, на 7 април...

Како бледнее сенката на родовите недоследности при вработувањата

Економската емиграција на работниците, очигледно, битно влијаеше на стапката на невработеност. Таа сега е на најниско ниво од 14 отсто. На изглед, добриот тренд...

Високата корупција и бирократизираноста сѐ уште се длабоки јазови за премостување

Бизнис-заедницата порачува: Нулта толеранција за високата корупција и за бирократизираноста во администрацијата! Бизнис-секторот, праќајќи јасна порака во јавноста за намалување на неформалната економија и...

Во масата мигранти инфилтрирани авганистански генерал и прекален воен снајперист

Се потврдуваат сознанијата на безбедносните служби дека во реката мигранти се кријат „безбедносно интересни лица“ Во деновите пред новата година еден настан на северот на...

САД и предлогот за решавање на украинскиот конфликт

„Форин аферс“: Планот за Украина да ги вклучи руските интереси Американскиот магазин „Форин аферс“ пишува дека „Западот мора да подготви политички план за решавање на...

Воената поддршка е најбрзиот пат за мир?!

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, бара повеќе оружје за Украина Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика земјите-членки на НАТО да ѝ достават...