Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25709)

Работи што треба да ги чувате подалеку од машината за...

Домување Сите понекогаш грешиме кога переме алишта и на еден или друг начин ги валкаме белите алишта или ја уништуваме омилената маица. За да не...

Талибанците ги суспендираа женските права

Талибанците ветија помеко владеење откако ја презедоа власта во Авганистан пред 16 месеци, по повлекувањето на американските трупи. Сепак, тврдокорните исламисти продолжија да ги...

Преживеавме, во 2023-та или одиме напред или потонуваме

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, низ серија фотографии, проследени со негови коментари, дава осврт на предизвиците со кои се соочуваме, но и патоказ...

Приоритет на урбанистичкиот план – намалување на последиците од неадекватните социопросторни...

Да се живее во Скопје, да се има статусот на „скопјанец“, согледано од повеќе аспекти на македонската реалност, ги наметнува прашањата дали е тоа...

Стратегиско значење на земјите од бившиот советски блок

Фељтонот „Војната во Украина како предуслов за нов светски поредок и реперкусиите врз Западен Балкан“ од д-р Маја Мишковска дава еден сопствен поглед на...

Затегнувањето на монетарниот ремен да не биде на штета на реалната...

Бизнис-заедница неодамна излезе со своја процена за тоа кои се клучните предизвици за економијата во 2023 година. Со цел да дадеме свој придонес во...

Дворкович: Во следните денови ќе го славиме шахот

СП во забрзан шах почна вчера (со вкупно 11 кола), а во брз ќе се игра в четврток и в петок (17 кола), за...

По улица, Новицки доби и статуа во Далас

Далас го победи Лос Анџелес лејкерс, со 124-115, во натпревар од кошаркарската НБА-лига, на денот на кој на легендата на Далас, Германецот Дирк Новицки,...

Македонија и Скопје не ја даваат лидерската позиција по аерозагадување

И оваа зима македонските граѓани мака мачат како да дојдат до здив поради екстремно високото ниво на загадување на воздухот, кое е опасно по...

Излезе од печат вториот том од избраните дела на писателот...

Со поддршка од Министерството за култура, во продукција на „Македонска реч“ излезе од печат вториот том од избраните дела на познатиот македонски писател за...