Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25703)

Како бродот се одржува на вода?

Ајде да видиме... Секој предмет со поголем волумен има поголема густина. Густите супстанции, како на пример железото, содржат многу големи атоми, кои се збиени. Ако...

Нема пречки за креативноста

Самостојна изложба на Филип Циглењак Симоновски (9) во ДКЦ „Карпош“ Во ДКЦ „Карпош“ во Скопје минатата среда беше отворена првата изложба на слики на малиот...

Косово на работ на војна

И српските и косовските власти изразуваат сериозна загриженост од најновиот развој на настаните околу Косово и предупредуваат на опасноста од натамошна ескалација. Дека состојбата...

Семејството е татковина на љубовта

Етика за млади Основата на семејството е љубовта, неговата цел е долго живеење заедно, градење заеднички живот. Во семејството се вложуваат големи надежи, но тоа има...

Македонија денеска почнува со подготовките за осмиот мундијал

Оваа репрезентација има потенцијал и квалитет да ја оствари поставената цел, и покрај тешките ривали што нѐ очекуваат во групата, односно да се квалификува...

Прослава достојна на патронот

Одбележана десетгодишнината од постоењето и работата на ООУ „,Борис Трајковски“ во с. Моноспитово, Струмичко Учениците и вработените од ООУ,,Борис Трајковски“ од с. Моноспитово, Струмичко, на...

Нови книги: „Жолти чорапи“од Билјана Лотеска

Деновиве излезе од печат првата сликовница наменета за деца со наслов „Жолти чорапи“ од Билјана Лотеска. Издавач на книгата е реномираната издавачка куќа „Арс...

Милевски: Во финалето го имаше сето она што може да го...

Не само финалниот натпревар туку и целото СП во Катар беше едно од најдобрите, ако не и најдобро досега, по она што го видовме...

Прекрасна игра

Од сите спортови, само еден е именуван од милијарди луѓе како прекрасна игра (o jogo bonito), прекар популаризиран од кралот на фудбалот, Пеле. Ова...

Учебници за продолжување на нишката што поврзува со матичната земја

Меѓународна соработка: Една деценија во Јабука, Србија, се изучува македонскиот јазик По повод една деценија изучување на македонскиот јазик во Србија, на авторките на учебникот...