Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25677)

Дали кариесот може да биде заразен?

Медицински совет Лошата орална хигиена може да доведе до таложење наслаги, заболување на непцата и може да биде почва за бактерии. Ако го бакнете партнерот,...

Списанието „Џи-кју“ го прогласи Ендру Гарфилд за маж на годината

Списанието „Џи-кју“ го прогласи актерот Ендру Гарфилд за маж на годината. Овој 39-годишен актер е познат по улогите во филмовите „Гребен на спасените“, „Спајдермен“,...

Нови обвиненија против Кевин Спејси за сексуално вознемирување

Британското обвинителство одобри седум дополнителни обвиненија против оскаровецот Кевин Спејси за серија сексуални напади врз мажи, во периодот од 2001 до 2004 година. Новите...

Mонета искована пред откривањето на Америка пронајдена во Канада

Откривањето златник на јужниот брег на Њуфаундленд, Канада, може да ги оспори историските наративи за првиот европски контакт во регионот, бидејќи тоа му претходи...

Техновеликанот Бен Клок ја предводи главната бина на „Таксират“

Фестивалот „Таксират“ ја закажа својата главна вечер на 7 декември, кога во арената „Борис Трајковски“ ќе биде официјално затворено годинашното 24-то издание на фестивалот,...

Расказ од Томислав Османли на истанбулскиот портал „Критикбу“

На новиот портал за литература и книжевна критика „Kритикбу“, деновиве отворен во Истанбул, двојазично, на турски и на англиски јазик, е објавен расказот „Наредното...

Гласно во МСУ – дали ја слушаме уметноста?

Кон изложбата „Сè што ни е заедничко“ во Музејот на современата уметност Изложбата „Сè што ни е заедничко“ поставена во Музејот на современата уметност се...

На жителите во Белград им се препорачува да не излегуваат од...

Загадувањето претставува сериозен проблем за главниот град на Србија Алармантни вести доаѓаат од во главниот град на Србија, Белград, чии граѓани веќе подолг период го...

Основата на германската економија е доведена во прашање

Самите основи на германскиот економски модел беа доведени во прашање во последните месеци. Ова стана особено забележливо по почетокот на војната во Украина. Каква...

Во Македонија дејствуваат 11 екстремистички групации?

Објавена мапа за екстремно десничарски и екстремистички организации во шест земји на Балканот Вообичаениот начин на кој се опишува Балканот како регион во кој постојано...