Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25626)

Одликувани легендарни народни музички интерпретатори

Во пресрет на чествувањето на Денот на народното востание – 11 Октомври, претседателот Стево Пендаровски со медал за заслуги, доделен за нивниот најголем придонес...

Како да го намалите целулитот без да платите за скапи третмани

Нега и убавина Целулитот е многу чест кај жените. Тешко е да се избегне и откако ќе се појави, нема начин целосно да се отстрани,...

Гаспар Ное за крај на „Скопје филм фестивал“

Вечерва завршува 25-то јубилејно издание на „Скопје филм фестивал“. Во Кинотеката ќе бидат прикажани филмовите „Едно убаво утро“ на режисерката Миа Хансен-Лов (20 часот),...

Се враќаат парчиња од 2010-тите

Шест тренда од модната недела во Њујорк Модната недела во Њујорк заврши, а своите колекции ги претставија стотина модни дизајнери. Некои од водечките трендови за...

„Шаоми“ патентира технологија за идентификување на семафорите

„Шаоми“ презема решителни чекори кон реализација на својот проект за електричен автомобил. Компанијата вети дека ќе го испорача својот прв електричен автомобил во 2024...

„Љубојна“, Тони Китановски, „Бла, бла, бла“… на плоштадот „Мајка Тереза“

Една од најголемите манифестации на Културно-информативниот центар - Скопје, „Звукот на Скопје“, продолжува денеска на повеќе локации во Скопје, каде што ќе настапат актуелни...

„Фх3х“ стана дел од светската групација „Синесајт“

Mакедонската компанија„Фх3х“ стана дел од светската групација „Синесајт“ и предвидено е вработување на 120 артисти годишно во следните четири-пет години. Според Кристијан Даниловски, влезот во...

Концерт на „Фејмс“ во Филхармонијата

Во рамките на европскиот оркестарски изведувачки институт „Фејмс“, кој наедно претставува центар за обука на млади талентирани класични музичари од Европа, почна вториот семинар...

Театарот за деца и младинци гостува во Подгорица

Театарот за деца и младинци од Скопје гостува на 9. Меѓународен фестивал на кукларство во Подгорица, Црна Гора, со претставата „Палешка“ (според мотивите од...

Ми оди на нерви кога јунаците од литературата за деца...

Јана Бауер, словенечка писателка Јана Бауер е авторка за деца и за млади (р. 1975, Љубљана), дипломирала на Академијата за театар, радио, филм и телевизија,...