Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25626)

Историчарите се договорија – да се видат пак во октомври?!

Бидејќи оваа заедничка мешана комисија доби голем број ингеренции и од нејзината работа зависат многу нешта на нашиот пат кон ЕУ, јавноста со право...

Дали на пандемијата, навистина, ѝ се гледа крајот

Иако податоците покажуваат паѓање на бројот на смртните случаи и на заболените со потешки симптоми од коронавирусот, сепак од СЗО предупредуваат дека новите варијанти...

Во Собранието има сè, само дебата не

Најновите истражувања на јавното мислење само уште еднаш ги потврдија лошите резултати од работата на народните избраници. Трагично е што овие слабости се детектирани...

Кривични дела што во долга верига поврзуваат компании, владини функционери и...

Криминалот и загадувањето на прв поглед се сосема различни општествени феномени и немаат допирни точки. Интерпол минатиот месец објави извештај за поврзаноста помеѓу организираниот...

Проблематизирање на правото на користење на зборот Македонија

Спроведувањето на билатералните соседски договори со Грција и со Бугарија доведува до апсурдни ситуации во Македонија, и во фактичкото и во правното толкување на...

Прво првенство на шаховски ветерани

ПО ПОВОД 50 ГОДИНИ ОД ШАХОВСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО СКОПЈЕ Здружението „Шаховски клуб на ветерани Скопје 72“, во соработка со Спортската федерација на слепи и слабовидни...

Кризата со ѓубрива го потресува европскиот синџир на исхрана

Производството на пиво и на месо ќе биде најпогодено, бидејќи фабриките за ѓубрива се затворени поради зголемените цени на енергијата, предупредуваат Греам Ленктри, Себастијан...

Нов рекорд на аукција за спортски сувенир користен на натпревар

Цената од 10,1 милиони долари за дресот на Џордан е повисока од онаа за дресот на аргентинската фудбалска легенда Марадона, лани продаден за 9,3...

Борусија Дортмунд – Шалке е „мајка на сите дербија“

Денешното дерби ќе биде 99-то по ред ФУДБАЛ - БУНДЕСЛИГА Дерби-мечот Борусија Дортмунд - Шалке, помеѓу тимовите што ги имаат најстрасните навивачи во Германија, познат е...

Кина останува атрактивна за американските фирми

Осумдесет и девет отсто од фирмите велат дека нивните операции во земјата се стабилни и профитабилни, пишува Џонг Нан за „Чајна дејли“ Подем на трговската...