Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25612)

Смокви за подобро расположение

Здрава храна Смоквите, кои периодов можете да ги купите на нашите пазари, освен зрели, може да се јадат и сушени. Освен што имаат малку калории,...

НАСА го откажа лансирањето на ракетата СЛС поради технички проблем

Американската вселенска агенција НАСА се подготвуваше за лансирање на првата ракета како дел од програмата „Артемис“, чија крајна цел е испраќање астронаути на Месечината,...

Фејсбук конечно со „вистинска“ поддршка за корисниците

По 18 години, компанијата „Мета“ конечно одлучи на своите корисници да им обезбеди вистинска поддршка за полесно да ги обноват избришаните профили или објави,...

Фестивал на ворлд, џез и современа музика во Велес

Од 4 до 10 септември во Велес ќе се одржи Фестивалот на ворлд, џез и современа музика, чиј основач и генерален покровител е Општина...

Знаменитостите на Кина (2)

Во секоја земја може да се најдат посебни и прекрасни нешта. Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со грандиозни проекти и незаборавни глетки. Меѓу...

Покривите како сончеви централи

Според измените на Законот за градење, граѓаните и фирмите што ќе сакаат да постават фотонапонска централа на покрив на куќа, погон или зграда нема...

Новата учебна година почнува без антиковид-протоколи

Учебната 2022-2023 година ќе започне на 1 септември, за околу 255 илјади основци и средношколци. За разлика од минатата година, наставата од новата учебна...

Не постои „северномакедонски“, има само македонски идентитет

Неодамна Александар Сорос, син на милијардерот Џорџ Сорос, објави дека се сретнал со северномакедонскиот вицепремиер Артан Груби, кој, пак, го премолчи ваквото погрешно и...

Унијата размислува да го укине ветото

Деновиве, германскиот канцелар Олаф Шолц повторно ја наметна идејата за укинување на правото на вето при гласањето во рамките на ЕУ, по пат на...

Дали се влошува корупцијата или тоа е само прашање на перцепција?

Анализата на „Еуроњуз“ и на аналитичкиот прогнозер „Корапшн риск“ открива дека состојбата во повеќето европски земји ниту многу се влошува, ниту премногу се подобрува...