Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25601)

„Шаоми“ претстави функционален хуманоиден робот

Техно Компанијата „Шаоми“ ја престигна „Тесла“ со претставување прототип на целосно функционален хуманоиден робот. Станува збор за роботот наречен Шаоми СајберВан, кој е висок 177...

Среќен Британец ќе патува во Шпанија и во Португалија ...

Дали виното е повкусно кога го пиете од убава чаша на тераса со прекрасен поглед или дома во обичен филџан додека гледате телевизија? Британскиот...

Холивуд исправи неправда стара половина век

Поминаа речиси 50 години откако Индијанката од племето Апачи, Сачин Литлфедер, излезе на сцената на доделувањето на „оскарите“ во 1973 година за да објасни...

Човештвото не ги сфаќа сериозно климатските промени

Научниците предупредуваат Катастрофалните исходи од климатските промени, како што е изумирањето на човештвото, не се сфаќаат доволно сериозно меѓу научниците, покажа неодамнешна студија. Авторите велат...

Конкурсот за поетската награда „Aнтево перо“ во завршна фаза

До завршувањето на Конкурсот за престижната поетска награда „Антево перо“, која се доделува за најдобра необјавена стихозбирка на македонски јазик, преостануваат уште десетина дена. Наградата...

Филмскиот сектор има потреба од подобра соработка со локалната самоуправа

По дводневната размена на искуства и знаења на првиот дводневен филмски форум под слоганот „Дејствувај на локално ниво“ беше заклучено дека филмскиот сектор има...

Среќни сме што по две години ќе имаме фестивал без...

Почнува „Македокс“ Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ во своето 13-то издание почнува вечерва и ќе трае до 25 август во Скопје. Фестивалот се отвора...

Стоте најголеми компании во земјава лани заработиле 735,5 милиони евра

Објавена листата на „100 најголеми“ компании по добивка во Македонија за 2021 година Стоте најголеми компании во земјава во 2021 година оствариле вкупна добивка од...

Крај за ерата на недостиг од суровини

Секторите за енергија, транспорт, храна, информации и суровини се подложени на брзите технолошки нарушувања. Но со правилен избор може брзо да се изгради поправедна...

Како да се спречат стоковно-пазарните шпекулации

Цените на многу пазари на деривати на стоки остануваат многу нестабилни, бидејќи хеџ-фондовите и другите видови финансиери сакаат еднакво брзо да се повлечат како...