Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25564)

Премиерно прикажан филмот „Уметнички портрет на Илија Плевнеш“

Филмот „Уметнички портрет на Илија Плевнеш“ ексклузивно беше премиерно прикажан на Наша ТВ викендов. Станува збор за документарец за младиот македонски музички и сценски...

Преку песните од албумот „Последно танго“ повторно нѐ погали...

На денот кога Влатко Илиевски ќе наполнеше 37 години, 2 јули, на јавноста ѝ беше претставен албумот „Последно танго“, со песни што беа подготвувани...

Годинава ќе се реставрира ентериерот на Спомен-куќата на Гоце Делчев...

Спомен-куќата на Гоце Делчев во Битола во изминативе четири години интензивно се обновува, осовременува и се работи на нејзина комплетна реконструкција, информираат од Министерството...

Во Скопје гостува познатиот уметник Пол Ванг

Изложба на 40 принтови во рамките на мултимедијалниот проект насловен „Природа на математиката“ на Пол Ванг, истакнат и наградуван визуелен уметник од САД, е...

Ракописот „Улицата Изгрејсонце“ победник на Конкурсот на ДКЦ „Карпош“

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје годинава по вторпат го распишаа Конкурсот за оригиналнo прoзно дело за тинејџерска возраст во жанрот на роман,...

„Пресек: Дама со девет камења“ во „Чифте-амам“

Национална галерија на Македонија, во објектот „Чифте-амам“, на 8 јули (петок), ќе ја отвори изложбата на Иванчо Талевски, со наслов „Пресек: Дама со девет...

Ако нема пченица, добар е и оризот

Експертите укажуваат дека не е првпат во оваа двегодишна криза да се бараат заменски производи поради недостиг и поскапувања. Медиумите потсетуваат на периодот кога...

Пендаровски: Францускиот предлог е прифатлив, ниту е триумф, ниту дебакл

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, по вчерашниот состанок на Советот за национална безбедност, на кој единствена точка на дневен ред беше модифицираниот француски предлог, изјави...

Од каде таа длабока разочараност од ЕУ?

Се покажа дека ЕУ не може да воспостави заеднички одржливи санкции против Русија со согласност на сите членки на Европската Унија, бидејќи едноставно не...

Ердоган го држи клучот за ширење на Алијансата

Тенденцијата на НАТО ги надминува својот географски облик, ја надминува и европската и евроатлантската димензија, а овој пат се појавува и пацифичка димензија. На...