Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25559)

Се мобилизираат пожарникари доброволци

По искуствата со ланските пожари и сумирањето на штетите, граѓаните почнаа да се самоорганизираат, а и локалните и централните власти како да станаа свесни...

Што всушност бара Турција за да ги пушти Финска и...

Поттикнати од руско-украинскиот воен судир, Финска и Шведска се пријавија минатиот месец за влез во НАТО, очекувајќи брз и непречен влез во Алијансата. Наместо...

Еден нов спорт и вкупно осум нови дисциплини на ЗОИ 2026

ЗОИ 2026 ќе бидат родово најбалансираните ЗОИ досега, со 47 отсто учество на жени, пишува ИОК. Нов спорт е скијачкото планинарење, а измени има...

Две први места за Лиа Каев

Членката на клубот Анималс победи во класите Д и Ц КОЊИЧКИ СПОРТ - ВТОР ЈУНСКИ ТУРНИР ВО ПРЕСКОКНУВАЊЕ ПРЕЧКИ Лиа Каев со грлото Нур од клубот...

Бајиќ: Жалам што не можеме да ја покажеме вистинската сила

Уште ги немаме загубено шансите за следниот круг. Последните два меча мора да ги одиграме што е можно подобро, иако повторно сме хендикепирани оти...

Незаборавните мигови од Сан Антонио

Марјан Соколовски има успешна кариера како тренер. Повремено низ неговите раце минуваа најдобрите македонски пливачи, меѓу кои Маленко и Бошевска. Со Михајло Ристевски беше...

Незапирливиот Погачар за класа над сите?

Тој покажува разновидност и способност да се трка во какви било услови, што малкумина велосипедисти го можат, од ерата на Бернар Ино од пред...

Како некој во ЕУ сака да го легализира нелегалното?!

Реалниот скептицизам на македонската јавност за „добрите намери“ на ЕУ во француската преговарачка рамка за Македонија, поттикнат преку презентираните факти и аргументи на експертите...

Почнуваат Вимблдон и трката по пехарот и по рекордите

Швјонтек нема загубено натпревар од февруари, 35 вкупно, Ѓоковиќ е во серија од 21 победа на Вимблдон и сака да стане првиот човек што...

УЕФА има најголем награден фонд за ЕП и првпат ќе обесштети...

Вкупниот награден фонд на ЕП 2022 е 16 милиони евра, има бонуси за победа и за реми, а идниот првак ќе може најмногу да...