Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25559)

Петте најубави раси на кучиња во светот

Животни Сибирско хаски: Многу луѓе сметаат дека сибирското хаски е најубавото куче на светот. Овие кучиња ги краси навистина величествена убавина, а привлечни се и...

Автомобилите „волга“ и „победа“ повторно се произведуваат

Се очекува возилата од марката „волга“ и „победа“ повторно да почнат да се произведуваат во Русија. Тоа го објави министерот за трговија Денис Мантуров. Руската...

„Нетфликс“ отпушти уште 300 работници поради губење на претплатниците

Компанијата „Нетфликс“ објави дека ќе отпушти уште 300 работници, главно во САД, поради намалување на бројот на претплатници и пораст на конкуренцијата. Оваа бројка...

По подолга пауза, Мишел Фајфер глуми во ТВ-серијата „Прва...

Холивудската глумица Мишел Фајфер (64) се појави во Лондон на премиерата на ТВ-серијата „Прва дама“. И покрај нејзините 64 години, таа повторно сите ги...

Песни со кои ги мачеле затворениците во Гвантанамо

Користење на музиката како оружје Мачењето со музика стана вообичаена практика на агентите на Американската централна разузнавачка служба - ЦИА уште од почетокот на новиот...

Наградата „Денес“ за вешто развиената продукција на Ивана Мирчевска

Уметницата Ивана Мирчевска е добитничка на наградата „Денес“ за млад визуелен уметник до 35 години, која ја доделува организацијата „Факултет за работи што не...

Откриени скромни остатоци од градби од македонскиот период на Стибера

Во тек се археолошки истражувања Во тек се археолошките истражувања на античкиот град Стибера кај прилепското село Чепигово, како проект од годинашната проектна програма на...

Објавен романот „Средиштето на светот“ од Андреас Штајнхефел

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот „Средиштето на светот“ од германскиот писател Андреас Штајнхефел. Преводот од германски јазик е на Ива Фиданчева. „Средиштето на...

Фотографска изложба посветена на Ник Кејв во КИЦ

Осмото издание на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе се отвори со изложба на српскиот рок-фотограф Немања Ѓорѓевиќ. Изложбата е насловена...

Фестивал на камерна музика каков што Струмица заслужува

Годинава, на почетокот од ова топло лето, се одржа првиот фестивал „Струмица класика интернационален фестивал“, на кој најголем дел од програмата беше посветен на...