Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25484)

Како да ги ублажите симптомите на алергијата на полен

Медицински совет Потоплите денови што доаѓаат ќе им донесат многу проблеми на лицата што имаат алергија на полен. За среќа, со следниве неколку чекори можете...

Песната на групата „Клеш“ стана химна на Украина

Украинскиот панк-бенд „Бетон“ ја преработи познатата песна „London Calling“ на британскиот рок-бенд „Клеш“, претворајќи ја во „Kyiv Calling“, за да се соберат средства за...

Мостот „Закачалка“ во Сиднеј наполни 90 години

Сиднејскиот заливски мост, кој го поврзува Сиднејскиот деловен центар со северниот брег, наполни 90 години и е една од ретките светски знаменитости по чија...

Годинашната „Мет гала“ на традиционалниот датум

По откажувањата и неочекуваните промени во сценариото поради здравствената состојба предизвикана од пандемијата на ковид-19, „Мет гала“, еден од најочекуваните настани во годината, кој...

Србинот Александар Манчиќ бос на пат околу светот

Александар Манчиќ (40) од Пожаревац, Србија, пред десет години одлучил да чекори бос по улиците на својот роден град, без стегање и плускавци од...

Како до „Сигурна работа“ на Телма

Во какви услови работат македонските работници? Колку од нив се пријавени и осигурени? Кој и колку се грижи за здравјето и безбедноста на македонските...

Промоција на дигитално реставрираната верзија на „Мирно лето“

Денеска, во 12 часот, во Кинотеката на Македонија ќе биде промовиран блуреј-дискот со дигитално реставрираната верзија на „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли. Ова...

Дамите од „Сексот и градот“ се враќаат со нова сезона

„И едноставно така“, новото поглавје на „Сексот и градот“, е подготвено за втора сезона, соопштија од ХБО макс. - Воодушевен сум што можам да раскажам...

Ода за Украина

Константин Плевнеш, специјално за „Нова Македонија“ од Париз Го видов во првото утро на Пролетта 2022 Морис Равел во Париз кај што се шета како сенка...

Филмот „Сам си го барал“ за жртвите на сексуално насилство

Краткиот филм „Сам си го барал“, во продукција на „Види вака“, кој својата премиера ја имаше на социјалните мрежи, е силна порака за опасноста...