Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25472)

Знаци што предупредуваат дека не пиете доволно вода

Медицински совет За хидратацијата на телото многу се дебатира, а правилото од осум чаши вода на ден сѐ повеќе губи важност. Можете да испиете и...

Љубителите на црниот хумор се поинтелигентни

Новото истражување покажа дека љубителите на црниот хумор имаат поголем коефициент на интелигенција. Во студијата што ја водела Улрике Вилингер од Медицинскиот универзитет во Виена...

НАСА отвори примерок од Месечината стар 50 години

Научниците од американската вселенска агенција НАСА отворија лунарен примерок, кој е запечатен откако е земен на Месечината пред 50 години. НАСА соопшти дека отворила примерок,...

Висока мода, елегантни парчиња и оригинални приказни

„Скопски моден фестивал“ Првото издание на „Скопскиот моден фестивал“ почна со тридневна ревијална програма во трговскиот центар „Скопје сити мол“, каде што во текот на...

Најдобри биографски филмови на познати уметници и научници

Децата најмногу сакаат бајки, а возрасните со задоволство гледаат биографски филмови за исклучителни личности, кои ја инспирираат нашата цивилизација со своите достигнувања. Инспирирани од реалниот...

„Морбиус живиот вампир“ – акциска хорор-приказна

Еден од најинтригантните, но во исто време и најкомплексните ликови на Марвел, конечно, оживува на големото платно со Џаред Лето, добитник на престижниот „оскар“,...

„Анет“, 2021 г.

Од светското кино Филмот „Анет“ е сместен во Лос Анџелес, во денешно време. Хенри е стендап-комичар со жесток хумор. Ен е меѓународно позната оперска пејачка....

Бен Афлек и Ана де Армас во психолошкиот трилер „Длабока...

Филмската компанија „Твентиет сенчури студиос“ објави трејлер за својот нов психолошки трилер „Длабока вода“, во режија на мајсторот на овој жанр, Адријан Лејн, најпознат...

Првиот врв што го насликав беше Магаро на Галичица

Емилија Тасеска, архитектка и планинарка Изработувате топографските карти, кои всушност се уметнички слики. Станува збор за проект насловен „Подари планина“. За што точно станува збор? -...

Бред Пит се бори со најдобрите платени убијци

Излезе трејлерот за филмот што многумина го очекуваат оваа година. Станува збор за забавниот акционен филм „Експресен воз“, со Бред Пит во главната улога....