Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25469)

Четири бои за секој дом

Домување Понекогаш домот треба да се освежи, а еден од најдобрите начини е да земете боја и да ги обоите ѕидовите. Но уште поважно од...

Симон Трпчески настапува во лондонски „Вигмор хол“

Во рамките на пролетната серија концерти на „Вигмор хол“, утре пијанистот Симон Трпчески во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине-концерт насловен „Трпчески...

Научниците открија како да ја сменат крвната група

Канадските научници за првпат ја сменија крвната група во човечки органи за трансплантација. Списанието „Сајенс трансишнал медисин“ објави начин како да се направат „универзални“...

Слоновите и леопардите во Африка повторно се на удар на ловците

Дозволите за лов на голем дивеч што ги издава Владата на Јужна Африка вклучуваат и извоз на тие животни. Одлуката да се дозволи лов...

За мене не постои зборот невозможно!

Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска ја издаде втората книга „Не ме викај аутист - моето име е Адам“ Денешниот 8 Март е ден на мајките, на жените борци,...

За Србија и Босна, Украина може да е судбоносна

Некои земји од регионот се предмет на зголемена меѓународна опсервација Деновиве неколку светски медиуми, не случајно, се појавија со анализа на состојбите во балканските држави....

Како да се обезбеди одржливост и раст на економиите

Започна 29-от бизнис-форум „Копаоник“ Светската банка очекува пад на економската активност во регионот на Западен Балкан поради случувањата во Украина. Оваа меѓународна финансиска институција, најверојатно,...

Еднакви права за жените на пазарот на трудот

Стереотипи при вработувањето и поделба на машки и на женски професии, потешко добивање високи раководни функции за жените, пониски плати од оние кај мажите...

Елај ми на соно…

Бележано ми е детството со лузна од насилен засек во коренот... Бележана ми е и мислата, која во мене ги раширила своите болни пламтења,...

Западот се обидува да ја потчини Руската Федерација на својата диктатура

Решение за ситуацијата околу Украина дефинитивно ќе се најде, а Западот ќе ја надмине својата хистерија, порача рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров,...