Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25467)

Чеферин: Извонредна отпорност на европскиот фудбал за време на пандемијата и...

УЕФА го објави четиринаесеттото издание на „Европскиот клупски фудбалски пејзаж“, годишен извештај за лиценцирање клубови за европскиот клупски фудбал, кој дава детален преглед на...

Кадетско-јуниорската репрезентација ги почна подготовките за СП

По овие први, ќе следуваат и еднодневни подготовки в недела во Скопје и тридневни во Дојран, од 19 до 21 октомври, вели селекторот на...

Бугарското „менгеме“ за борците за македонска политичка и национална кауза

Димо Хаџи Димов вели дека грешките и скршнувањата на водачите на Врховниот македонски комитет се однесуваат само на оние лица што биле вметнати од...

Буџетите вшмукани како во „црна дупка“

Зголемувањето на средствата што, меѓу другите, се одвојуваат и за општините и интервентното префрлање средства за намалување на долговите на нивните сметки може да...

Количка со бебе се тркала надолу по скалите на Одеса и...

Филмот „Разорнувачот Потемник“ на таткото на современата кинематографија, Сергеј Ејзенштајн, зборува за настаните од 1905 година кога во Одеса, инаку голем град на Црно...

Шминката треба темелно да се отстрани

Нега и убавина Негата на кожата на лицето одзема многу време, но она што задолжително мора да го правиме навечер е отстранување на шминката и...

Украинската модна заедница во борба против информациската војна

Украинската модна заедница ги користи своите меѓународни врски за поддршка на информативната кампања за ширење на свеста за влијанието на руската инвазија. Како и...

Васил Гарванлиев со прв англиски албум

Васил Гарванлиев, нашиот минатогодишен евровизиски претставник, веќе седум месеци се наоѓа во Чикаго, САД, каде што, како што ни откри, го привршува неговиот прв...

Семејството Маротов сними песна против војната

„Сплотеност, љубов и мир“ е насловена новата песна на Блаж Маротов, која како да е создадена за времето во кое живееме. Автор на музиката...

По пауза од две години, карневал во Струмица

Од 2 до 9 март, по пауза од две години поради пандемијата, Струмица повторно живее во ритамот на традиционалниот „Струмички карневал“. - Нема ништо поубаво...