Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25467)

Интелектуална историја на последната фаза од развојот на македонската држава

Промовирана „За македонските работи“ на академикот Љупчо Коцарев „За македонските работи“ е новата книга на академикот и претседател на Македонската академија на науките и уметностите...

Музејско-културен центар „Лапидариум“

Посети го музејот Музејско-културниот центар „Лапидариум“ во Охрид е прв од ваков вид во Македонија. Овој објект е лоциран и вклопен во постојните висински разлики...

Изложбата „Процут кон женственоста“ во чест на 8 Март

Изложбата прикажува селектиран избор на македонски и странски автори, кои претежно им припаѓаат на првите генерации уметници, а ги обработуваат фазите на една жена...

Мојата мисија е пренесување љубов и знаење за уметноста

„Најново нормално“ е иницијатива за организирани посети на наши културни установи и организации што создаваат изложби од современата уметност, предводена од Бојана Јанева, историчарка...

Европскиот парламент во вторник ќе расправа за воведувањето санкции за Милорад...

Босна и Херцеговина Европратениците во вторник ќе разговараат за ситуацијата во Босна и Херцеговина, „каде што растечката сецесионистичка реторика и акција ја загрозуваат стабилноста на...

ЕУ не смее да се откаже од перспективата за членство на...

Германскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин, дециден Штотуку избраниот германски специјален пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин, даде интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“,...

Македонија во потрага по нови пазари и доставувачи

Упатените велат дека македонските компании се принудени да бараат нови доставувачи за суровини и други нови пазари за своите производи. Во моментов, за нас...

Што сега?

Во ова време на опасност потребни ни се силна Европска Унија и силно НАТО Со масовната инвазија на Украина од страна на рускиот претседател Владимир Путин,...

Мораме да останеме обединети за нашите вредности и за мирот...

Неиспровоцираниот, однапред смислен и варварски напад на Русија врз Украина го шокира светот. Гледајќи ги сликите на крвопролевање и уништување, напади на станбени блокови...

Се враќа ли меѓународното право на голема врата, вклучувајќи и за...

Здружениот одговор во резолуцијата за осуда на руската инвазија во Украина е силна порака дека ОН се решени да се вратат на постулатите наведени...