Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25467)

Жители на Босна и Херцеговина вмешани во кражби на возила во...

На крајот од минатиот месец, односно на 23 февруари беше реализирана координирана акција помеѓу германскиот полициски инспекторат, германската полиција во Дортмунд, Канцеларијата за криминалистичка...

Нестручни едукатори можат да „произведат“ само невешти шофери

Родители, роднини или блиски пријатели на кандидатите за возачка дозвола, кога веќе е завршена стручната обука од страна на автошколата, на своја рака, пред...

Прокси-војните сепак се војни

Во воената теорија, прокси-војната подразбира состојба на воен судир кога две моќни држави, односно армии, директно не се конфронтираат, ами тоа го прават преку...

Прочка нова надеж за помирување

Годинава одбележувањето на големиот христијански празник Прочка доаѓа во ек на најголемата воена криза и братоубиствена војна меѓу Русија и Украина, која со себе...

Надал со суперсервис до најдобар почеток на една сезона

Брзото разгледување на бројките зад неговата победничка серија покажува дека сервисот на Надал е фундаментален за неговиот неодамнешен успех, пишува АТП. Тој годинава има...

Фајналфорот се сели од Берлин во Белград

КОШАРКА - ЕВРОЛИГА Финалето за кошаркарската Евролига за сезонава ќе се одржи во Белград (Србија). Првично беше планирано Берлин (Германија) да биде домаќин на четирите...

Почна меѓународниот турнир од проектот на ФИБА за млади кошаркари

На турнирот, кој до утре ќе се игра во СРЦ „Кале“ во Скопје, учествуваат репрезентациите на Македонија, Турција, Романија, Бугарија и на Косово Младите македонски...

Савевски: Психолошкиот момент е најголемата бенефиција од мечот со Словенија

Би ги потенцирал големата борбеност и желба да победиме, но најголема бенефиција, сепак, е психолошкиот момент, оти и кога губевме со 4-5 гола разлика,...

Путин ја обединува Европската Унија

Архитектурата на Западот пред нови предизвици: декаданса или ренесанса? Владимир Путин се чини дека го постигна невозможното, а тоа е вистинско европско единство. Воената операција...

Сајбер-војната стана интегрален дел од современото војување

Сајбер-војници, од обични „хакерски активисти“ до владини агенции, се вклучени во украинскиот конфликт уште од неговиот почеток, пишува Арон Криминс за „Нешенел интерест“ Интензитетот и...