Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25446)

Минхенски Баерн на врвот

Истражувањето на „Еуромерика спорт маркетинг“ покажа дека Баерн лани продал 3.250.000 дреса, а само уште Реал Мадрид успеал да ја надмине бројката од 3.000.000...

Манчестер Ј. со загуба од над милијарда евра за десет години!

Студијата открива дека „црвените ѓаволи“ за купување играчи потрошиле 1,545 милијарда евра, од кои од продажбата на некои вратиле само 470 милиони ФУДБАЛ - СПОРЕД...

Фернандез Очоа со петмина учесници на ЗОИ!

Бланка освои бронза во слалом на Игрите во Албервил 1992, а братот Франциско злато во слалом во Сапоро 1972 година ПОЗНАТИ ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ СЕМЕЈСТВА Постојат голем...

Џезстетика

(кон истоимената книга црно-бели фотографии на Татјана Ранташа, „АвантПрес“, Скопје, 2021) Кога се заразив со фотографијата, моите полудеа. Бев на втора година електротехника, ги влечев...

Вуст прва со злато од пет игри!

Холанѓанката Ирен Вуст се израмни со Русинката Лидија Скобликова, која под знамето на Советскиот Сојуз, од 1960 до 1968 година, освои шест златни медали...

ДПМ ги награди Челиковиќ, Стојчевски, Пандев и Андоновски

Книжевните награди на писателската асоцијација за изминатата 2021 година им се доделуваат на авторите: Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и Венко Андоновски. Наградата „Стале...

Наградата „Григор Прличев“ за Трајче Кацаров

Во рамките на годинешните „Прличеви беседи“ во Охрид му беше врачена наградата на лауреатот Трајче Кацаров, поет, раскажувач, есеист, колумнист и драмски автор од...

„Зимскиот салон“ годинава со петмина романски уметници

Друштвото на ликовните уметници на Македонија, под покровителство на Министерството за култура, а во соработка со Националната галерија, го отвора 19-то издание на „Зимскиот...

Говорот на Румен Радев и македонскиот молк

Македонското одбележување на Гоцевото раѓање помина повеќе со страв одошто со радост. Страв од Бугарите, уште поголем од себеси и од својата немоќна политика....

Почна реставрацијата на „Ноќна стража“ на Рембрант

Светот е сцена Во светски познатиот музеј „Ријкс“ во Амстердам почна реставрацијата на ремек-делото „Ноќна стража“ на Рембрант, создадено во 1642 година. Сликата е извадена од...