Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25446)

Напивката без која Кејт Мидлтон не го почнува денот

Здрава храна За да биде вита, но и полна со енергија, војвотката Кејт Мидлтон секој ден пие една иста напивка. Еликсирот за убавина и здравје,...

Русија бесплатно дели земја на Арктикот

Сите руски граѓани добија право бесплатно да користат хектар земјиште на Арктикот. Програмата „Арктички хектар“ стапи во сила на 1 август 2021 година, но...

На планетите без сателити не треба да се бара живот

Новото истражување покажува дека многу е мала веројатноста да се развие живот на големите планети што немаат свои сателити. Поголемите планети генерално немаат придружник...

Свои песни добиле диџеј Мице, Раде Рогожаров, Џаро, Шојиќ, Лазар Бараков…

Познати личности опеани во македонски песни Песните обично се пишуваат за љубовта или за други силни чувства, но некои од нив, иако поретко, им се...

„Осеберг“ – викиншки брод откриен во голема гробница

Занимливости „Осеберг“ е еден од најдобро зачуваните бродови од ерата на викинзите. Истражувањата покажаа дека бродот потекнува од втората половина на деветтиот век, некои делови...

Порака од ЕУ: Црногорските лидери мора брзо да формираат нова влада

Црна Гора Црногорските лидери мора брзо да пристапат кон формирање нова влада и да назначат претседател на парламентот. Ова го соопштија известувачот на ЕУ за...

Цените на горивата замрзнати, а цените на храната?

Хрватска Хрватската влада ја ограничи цената на горивата. Дали тоа треба да се прави и со основните намирници, бидејќи се најавува поскапување на лебот за...

Најава за брзо враќање на вредноста на лирата

Турција Новоименуваниот турски министер за финансии Нуредин Небати беше оптимист во текот на ексклузивното интервју за Никеи Азија во Анкара, велејќи дека високата инфлација во...

Минималната плата од март ќе изнесува 18 илјади денари

Минималната плата во земјава од месец март се зголемува на 18.000 денари, по договорот постигнат меѓу синдикатите, работодавците и Владата. Со растот на минималецот...

Литар бензин колку два литра млеко

Континуираната нагорна линија на зголемување на цената на нафтените деривати ја одврзува спиралата на поскапувања и има големо влијание, генерално, врз состојбите во економијата...