Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25446)

Затворен старскиот дом „Битола“

И додека во Битола постојано се нагласува потребата за изградба на нови старски домови, деновиве УО на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување донесе...

Со „паксловид“ против ковид-19

Станува збор за прв орален антивирусен лек против оваа болест одобрен од Европската Унија (ЕУ). Се препорачува употребата на лекот да започне во првите...

Утврдување факти за фактите

Споредбата со комисиите за историски прашања воспоставени во некои европски земји по Втората светска војна е споредба на баби и жаби. Имено, комисиите во...

Кризата со сериозен удар и на регионалните економии

Поради различната економска структура, во осумте статистички региони во Македонија има различни промени во нивното учество во структурата на националниот бруто-домашен производ и по...

Лесно како пластика и двојно посилно од челик

На повидок револуционерен изум Обелоденувањето на некој нов технолошки изум отсекогаш било првокласна сензација и го привлекувало вниманието на пошироката јавност. Деновиве американската, но и...

За Путин и Макрон кризата има решение

По петчасовната средба во Кремљ, двајцата претседатели излегоа на заедничка прес-конференција. На пресот беа понудени рамките за мирољубиво решавање на конфликтот. Повеќето од точките...

За време на пандемијата не мутираше само вирусот туку и криминалот

Како што анализираат и светските криминолози, Дарк веб е мрежа на интернет каде што циркулираат многу информации поврзани со извршување кривични дела. Токму таму...

Граѓанска инспекција во насока на законска корекција

Министерството за правда интервенира по реакциите поврзани со формулацијата „негативно мислење“ во членот 6 став 1 од Законот за граѓанска одговорност. Но дали со...

Австриецот Маер ја одбрани титулата

Маер триумфира во супервелеслалом и на Игрите во Пјонгчанг пред четири години, претходно и на Игрите во Сочи 2014, со што стана првиот скијач...