Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25430)

Берзата експресно реагираше на протерувањето на Рио Тинто

Владата во Србија реши да ги повлече сите лиценци на рударскиот гигант Рио Тинто, кој требаше да отвори рудник за литиум во градот Лозница....

Повеќе од две третини од тестираните позитивни на ковид-19

Словенија Загрижувачки информации доаѓаат од Словенија, каде што во последните 24 часа се потврдени 9.858 нови заразени од коронавирус, а починале уште 11 пациенти со...

Авиобазата Кучова станува најголема база на НАТО во Европа

НАТО ја започна реконструкцијата на албанската воздухопловна база Кучова, изградена уште во времето на комунизмот, а кога ќе биде готова треба да ѝ овозможи...

Растат цените,но расте и интересот

ЦЕНИТЕ НА СТАНБЕНИОТ КВАДРАТ И НЕДВИЖНОСТИТЕ ВО НАГОРНА ЛИНИЈА Растот на цените на градежните материјали ги зголеми и цените на недвижностите во земјaва, но, сепак,...

Поларен бран во Македонија

За време на викендот и во текот на наредната недела нѐ очекуваат вистински поларни студови, со утрински температури и под минус 15 степени. Викендов...

Копањето криптовалута ја голта обновливата енергетска реколта

Крипторударите ги преместија своите крипторудници во земји богати со обновлива енергија од ветрот и сонцето, како на пример во Шведска и во Норвешка. Во...

Канонада од навреди и омраза кон Македонија

Канонадата од бугарски навреди, омаловажувања, извртувања на тезите и говор на омраза кон Македонија не само што не стивнува туку постојано се засилува. Дали...

Зимската служба со полни раце работа

Вчерашниот снег што падна во Скопје ги активира зимските служби на општините и јавните претпријатија. Па, така, јавното претпријатие „Комунална хигиена“-Скопје на терен спроведуваше...

Во Скопје инсталирани мрежи на диви превозници

Досега се фатени неколку компании што не ги задоволувале законските норми за да вршат превоз на патници. Она што загрижува е проекцијата на познавачите...

Македонското малцинство и матицата чинат неделиво единство

Како се почитуваат малцинските права на Македонците во Србија, Албанија, Бугарија и во Грција, како наши соседни држави. Споредбата што ја направи нашиот весник...