Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25430)

Зошто е добро да станеме порано?

Нега и убавина Спиењето сигурно е едно од омилените задоволства во животот. За повеќето од нас нема поголема награда од онаа да не мора да...

Маја Маск на 73 години е најангажирана моделка

Освен што е мајка на најбогатиот човек на светот и технолошки магнат Илон Маск, Маја Маск е и позната нутриционистка моделка и ја сметаат...

Огромен корален гребен откриен во близината на Тахити

Морските истражувачи от­кри­ја огромен корален гребен во близината на Тахити, кој е во совршена состојба. Станува збор за гребен долг три километри, кој се...

Дубаи е најпопуларна дестинација во светот

Според туристичката компанија „Трипадвајзер“, Дубаи - рибарско село од 20 век што се „преобрази“ во глобално жариште за врвни патувања во 21 век -...

Во конкуренција 39 романи за наградата „Роман на годината“

Жирито за доделување на наградата „Роман на годината“ на фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во состав Владимир Јанковски (претседател),...

„Кафетинот“ е генијален изум на фармацевтот Ангел Симов од...

Пронаоѓачот на витаминот Ц, Алберт Сент Џорџ, бил роден во Војводина, истражувањето на двајцата нобеловци од Хрватска, Лавослав Ружичка и Владимир Прелог, го отворило...

Песната „Милениче“ на Димковска во престижниот „Тајмс литерари саплмент“

Во последниот број, британскиот неделник „Тајмс литерари саплмент“ (ТЛС), кој е едно од најпрестижните светски книжевни списанија, ја објави песната „Милениче“ од Лидија Димковска,...

Објавен првиот зборник текстови за попреченост на македонски

Издавачката куќа „Темплум“ неодамна го објави зборникот „Попреченост: текстови за инвалидните тела“, прв од ваков тип на македонски. Книгата е објавена во едицијата теорија...

Завод и музеј во Струмица

Посети го музејот Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј е основан како покраински музеј во 1952 година. Првата изложба била организирана на...

Најдобрите романи во последните 125 години

Според читателите на „Њујорк тајмс“ Познатиот американски дневен весник „Њујорк тајмс“ неодамна одбележа 125 години откако во овој весник почнаа да се појавуваат рецензии за...