Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25430)

Франција, Данска и Шпанија чекорат кон полуфиналето

РАКОМЕТ – ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Франција, Данска и Шпанија се единствените репрезентации што по 1-то коло од втората фаза по групи имаат по четири бода и...

Игор Котевски е нов тренер на Металург

Изборот падна на Котевски затоа што освен што е човек кој знае ракомет, кој знае да го пренесе знаењето, тој е и еден од...

Алжир, бранителот на титулата, елиминиран

На Алжир му се повтори истото сценарио како и по првата титула во 1990 година, кога исто така беше елиминиран во 1992 година, уште...

ФИФА ќе воведе ограничувања за играчите на заем

Целта на ФИФА е да ги спречи богатите клубови да потпишуваат и да „складираат“ играчи, да го охрабри развојот на младите таленти од матичните...

Робот што чита мисли – знае што мисли работник во фабрика

Кинески истражувачи тврдат дека патентирале индустриски робот што може да ги чита човечките мисли со 96 проценти точност. Роботот составен од сензори за мозокот...

Инфантино: Приоритет ќе биде здравјето на играчите

Во Англија има играчи од 100 националности во професионалниот фудбал. Тоа не беше случај пред многу години, а календарот сè уште е ист. Затоа...

Еврото го предизвикува доларот како светска валута

„Голдман Сакс“ неодамна предвиде дека еврозоната ќе расте со побрзо темпо за разлика од САД во 2022 година, проектирајќи стапка од 4,4 отсто за...

Американската војска ќе го надградува својот роботизиран тенк со најнова технологија

Напаѓачките можности и новите тактички апликации во голема мера ќе бидат надградени поради отсуството на екипаж, во новите тенкови ќе може да се интегрираат...

„Фабриките“ работат и во трета смена

Битката на „фабриките“ продолжува безмилосно. Социјалните мрежи вријат и фабрикуваат неброени текстови секој ден. Од најпрецизни коментари и анализи до крајно вулгарни мизерии, кои...

Први меѓу најбрзите: Русија воведува дигитална рубља

До крајот на јануари, во Русија треба да започне пилот-проектот за воведување дигитална рубља, што ја рангира меѓу првите земји во светот што почнаа...