Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25413)

Хаос во авиосообраќајот, откажани илјадници летови поради омикрон

САД Нешто помалку од 2.000 лета вчера утрината беа откажани во светот поради зголемувањето на бројот на заразени од новиот сој на ковид-19, а најпогодени...

Пекинг подготвен за зелена зимска олимпијада

Кина Кина ги користи претстојните Зимски олимписки игри како повод да ја подобри животната средина. Во таа насока, властите во Пекинг вложија напори да го...

Неискористен потенцијал на пазар вреден пет милијарди евра

Со влезот на Македонија во Алијансата, домашните фирми добија рамноправна можност за директно учество на овој пазар, кој на годишно ниво, според некои процени,...

Празничен подем на промили

Неодамна, сообраќајната полиција кај битолчанец измери неверојатни 4,28 промили алкохол, а за да биде ситуацијата уште посериозна, лицето управувало со моторно возило додека било...

Предновогодишни статистички петарди

Периодичните и дозирани изјави во врска со одредени сегменти и бројки од пописот, додека сѐ уште се чека објавувањето на конечните резултати, само дополнително...

Излезе вториот број на детското списание „Полжавче“

Минатата седмица на платформата Зум беше претставено второто издание на списанието за училишни активности на организацијата „Слоу фуд Македонија“. Бидејќи нејзини области на интерес...

Спортски вести

ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ ЗА МЛАДИ Титулите за Симоноски, Камнар и за Николовски Изминатиов викенд се одржа Отвореното првенство на Скопје за млади шахисти...

Задоволен сум што и годинава ја завршувам со голем резултат

Годинава бестрашниот штипјанец ја проби и бариерата на светските првенства, со тоа што е првиот македонски каратист што освоил сребрен медал ЕМИЛ ПАВЛОВ, НАЈУСПЕШЕН МАКЕДОНСКИ...

Лузна на душата

Во „Колибри“, во десет продолженија можете да ја прочитате серијата раскази насловени „Од детството на Блаже Конески“ на писателот и публицист Мишо Китаноски, кои,...

Капитенската лента од незадолжителен детаљ до правило

Носењето лента не почнало во В. Британија. На некои фотографии се гледа дека капитенот на Динамо Киев, Андреј Зазроев, носи таква лента уште во...