Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25413)

Домување

Неколку совети за совршено негувана орхидеја Орхидејата се смета за цветна принцеза, а поради нејзината нежност, многумина мислат дека не ѝ треба многу грижа. Покрај...

Голема грешка на популарниот софтвер може да влијае на интернетот

Недостатокот или ранливоста, која беше откриена неодамна, се наоѓа во софтверот базиран на Јава, познат како Лог4ј. Големите организации го користат овој софтвер за...

Јапонците развиваат вакцина против стареење

Научниците од Јапонија тврдат дека направиле чекор напред во продолжувањето на животниот век на човекот, откако успешно тестирале вакцина против клетките што придонесуваат за...

Најфотогеничен е Матерхорн, Маврово меѓу најевтините ски-центри

Според германскиот портал „Травелсиркс“ Германскиот туристички портал „Травелсиркс“ секоја година анализира 120 скијачки центри во Европа, а резултатите за 2021 година покажуваат дека седум од...

Преку стратегија за пазарот на капитал до забрзан раст на БДП

Динaмизирање на пазарот на капитал во Македонија до ниво на просекот на ЕУ преку подигнување на нивото на пазарна капитализација, ликвидноста на пазарите на...

Градежниците и граѓаните со свои калкулации

Градежниците објаснуваат дека по мораториумите за градба, кога голем дел од градбите беа закочени, новите одобренија се добар сигнал, но сепак, потенцираат дека поскапувањето...

Колку се (без)опасни електронските цигари

Додека во повеќето земји електронските цигари се исфрлаат од употреба како штетни по здравјето, во Македонија, со најновата одлука на властите, е дозволено нивно...

Решение има, ќе има ли и поголема посветеност

Општа констатација е дека минатата администрација на главниот град не успеа да го реши проблемот со загадувањето, па овој горлив проблем остана во наследство...

САД и Германија најпосакувани земји за живот

Меѓународната организација за миграција (ИОМ), партнерската организација на ОН, проценува дека до средината на 2020 година биле регистрирани околу 280,6 милиони миграции меѓу државите...

Поранешниот канцелар Курц се вработи во фирма што произведува софтвер за...

Австрија Контроверзниот технолошки гигант, американската компанија „Палантир“, е новиот работодавец на поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, пишуваат австриските медиуми. Како што наведуваат, Курц ќе замине...