Ознака: Џо Бајден

Бајден го обвини Конгресот за запоставување на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминално запоставување“ доколку не донесе одлука за доделување средства за Украина...

Израел претера со одговорот во Појасот Газа, истакна Бајден

Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа изјави дека бил претеран воениот одговор на Израел во Појасот Газа. - Јас навистина се залагам хуманитарната помош да...

Бајден и Трамп убедливо победија на примарните избори во Њу Хемпшир

Доналд Трамп е победник на примарните републикански избори во Њу Хемпшир додека претседателот Џо Бајден е прв во таборот на демократите како кандидат кој...

Бајден: Ако ја напуштиме Украина, ќе се промени и динамиката на...

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека доколку Конгресот не одобри дополнителна воена помош за Украина нестабилноста може да се прелее и низ Европа и...

Бајден верува во можноста за палестинска држава и покрај противењето на...

Американскиот претседател Џо Бајден „и натаму верува во перспективата и можноста“ за палестинска држава, но „признава дека ќе биде потребно многу работа за да...

Трамп порачува дека кривично ќе го гони Бајден доколку се врати...

Доналд Трамп предупреди дека може да го гони Џо Бајден доколку се врати во Белата куќа, додека неговите адвокати се подготвуваа да расправаат во...

Бела куќа: Бајден ја задржува целосната доверба во Остин

Американскиот претседател Џо Бајден продолжува да има „целосна доверба“ во министерот за одбрана Лојд Остин, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во...

Бајден го повикал Нетанјаху да ги заштити цивилите, но не и...

Американскиот претседател Џо Бајден го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да ги заштити цивилите во Појасот Газа, но не и за прекин на огнот,...

Премногу животи се уништени поради нашиот неуспешен пристап кон марихуаната, порача...

Американскиот претседател ќе помилува илјадници осудени за поседување марихуана Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе помилува илјадници луѓе осудени за поседување марихуана под федерална јурисдикција, соопшти...

Ослободувањето на заложници е само почеток, мора да заврши циклусот на...

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ослободувањето на првата група заложници денеска од Хамас е само „почеток“ и дека има „реални“ шанси да се...