Ознака: Џо Бајден

Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје од украинскиот...

Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

Бајден најави нова помош од 225 милиони долари за Украина на...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска вети поддршка за Украина и најави нови 225 милиони долари помош за Киев, на средба со украинскиот лидер Володимир...

Стано: ЕУ го поздравува противењето на Бајден на Предлог-законот за санкционирање...

ЕУ со внимание го следи тоа што се случува во САД во однос на Предлог-законот усвоен од страна на Претставничкиот дом за санкционирање на...

Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа од политички...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа поради политички причини, изјави американскиот претседател Џо Бајден во интервју за магазинот...

Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас,...

Барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да се издаде налог за апсење на израелските лидери е безобразно и САД не се согласуваат со...

Трамп прифати покана на Бајден за телевизиска дебата, предлага повеќе од...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја прифати поканата на американскиот претседател Џозеф Бајден за телевизиска дебата, истакнувајќи дека се потребни повеќе од две...

Израел ја гранатира Рафа додека Бајден предупредува на прекин на испораката...

Израелската армија денеска го гранатираше Рафа, во време кога американскиот претседател Џозеф Бајден најостро го предупреди Израел дека ќе престане со испораката на оружје...

Бајден го потпиша законот за воена помош за Украина и за...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска потпиша новиот пакет воена помош од 95 милијарди долари за Украина, Израел, Тајван и другите сојузници на САД, нагласувајќи...

Бајден со повик за тројно зголемување на царините за кинескиот челик

Претседателот на САД Џо Бајден на предизборен митинг денеска во Питсбург, Пенсилванија, ќе повика на тројно зголемување на царините за кинескиот челик и алуминиум...

Бајден „размислува“ да го прекине гонењето на Џулијан Асанж

Американскиот претседател Џо Бајден вчера изјави дека го разгледува барањето на Австралија, САД да се откажат од гонењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж,...