Ознака: Џо Бајден

Бајден „размислува“ да го прекине гонењето на Џулијан Асанж

Американскиот претседател Џо Бајден вчера изјави дека го разгледува барањето на Австралија, САД да се откажат од гонењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж,...

Кражби во авионот на американскиот претседател

Се чини дека сите крадат во авионот „Ер Форс 1“ на американскиот претседател Џозеф Бајден, објави „Политико“ пишувајќи за предупредувањето упатено до новинари кои...

Бајден и Трамп победија на првичните избори во Канзас, Охајо, Аризона...

Претседателот на САД, Џо Бајден, и поранешниот претседател, Доналд Трамп, победија на првичните избори што синоќа завршија во  Канзас, Охајо, Аризона и Илиноис. Трамп, исто...

Бајден пак упати навреди кон Путин, го нарече „диктатор убиец“ и...

Американскиот претседател Џо Бајден повторно упати остри зборови кон рускиот претседател Владимир Путин, нарекувајќи го „диктатор убиец“ и „чист насилник“. Американски медиуми, вклучително и...

Хур го бранеше извештајот за „лошата меморија“ на Бајден пред комисијата...

Американскиот специјален советник Роберт Хур денеска беше сослушан пред Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, кој е еден од комисиите што спроведуваат истрага за...

Олена Зеленска и Јулија Навална ја одбиле поканата да присуствуваат на...

Вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Јулија Навална, и првата дама на Украина Олена Зеленска, ги одбиле поканите за претстојното обраќање на претседателот...

Ако не биде Џо Бајден, тогаш кој е алтернативата?

Може ли актуелниот претседател на САД да не биде претседателски кандидат на претстојните претседателски избори Во еден неодамнешен официјален извештај (инициран од американскиот јавен обвинител...

Годишниот преглед покажал дека Бајден e способен за должност, неговата возраст...

Американскиот претседател Џозеф Бајден „останува подготвен за должност“, напиша синоќа неговиот лекар откако беше подложен на „годишен претседателски преглед“ до дека 81-годишниот шеф на...

Зголемен притисок врз Израел пред големата акција, Бајден го предупреди Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа повторно му порача на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека не треба да продолжи со воена акција во Рафа без...

Бајден: Работиме на прекин на огнот во Газа за најмалку шест...

САД работат на преговори за прекин на огнот во Појасот Газа за најмалку шест недели, како дел од поширок договор кој ќе вклучи ослободување...