Фото : Официјален твитер профил на Џозеф Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска вети поддршка за Украина и најави нови 225 милиони долари помош за Киев, на средба со украинскиот лидер Володимир Зеленски во Париз.

– САД ќе застанат со вас – му рече Бајден на Зеленски откако и двајцата присуствуваа на комеморации на Денот Д во северна Франција.

Бајден, исто така, изрази жалење за доцнењето во добивањето нова помош преку Конгресот.