Ознака: џамија

Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад во шиитската џамија...

Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во шиитска џамија во северен Авганистан. Во експлозијата за време на петочната молитва во џамијата...

Комбе за џамијата во Арачиново доделил директорот на Агенцијата за управување...

Општина Арачиново не е заборавено село, туку е општина што заслужува и има потреба од грижа, особено од државните институции, порача директорот на Агенцијата...

Исабеговата џамија е еден од највредните споменици од исламската архитектура во...

Градбата е претставник на раната османлиска архитектура. Изградена е од делкан бигор и хоризонтално наредени тули, при што фасадата во горниот дел завршува со...

Бомбашкиот напад во пакистанската џамија, бројот на загинати достигна 89

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. –...

Намалку 17 загинати и над 90 лица повредени во експлозија во...

Најмалки 17 лица загинаа и повеќе од 90 лица се повредени во денешната експлозија во џамија во северозападниот пакистански град Пешавар, соопшти локалната полиција. Explosion...

Во „Мустафа-пашината џамија“ во Скопје имало килими за гинис

Дали сте знаеле дека.... Покрај некогашниот царски друм под скопската тврдина Кале се наоѓа „Мустафа-пашината џамија“, која ја нарекуваат и „цвет на исламската архитектура кај...

МНР на Украина тврди дека руските сили гранатирале џамија во која...

Руските сили гранатираа џамија во јужниот украински пристанишен град Мариупол, каде што се засолнети повеќе од 80 возрасни и деца, вклучително и турски државјани, соопшти украинското...

Самоубиствен напад на џамија во Кандахар, има загинати и повредени

Најмалку 41 човек загина денеска во самоубиствен напад врз шиитска џамија во Кандахар во јужен Авганистан, некогаш големо упориште на талибанците. Очевидци рекле дека неколку...

Исламската држава презеде одговорност за нападот врз џамијата во Авганистан

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, објави групата. Во нападот на џамијата загинаа стотина...

Со одлука на Ердоган уште една црква претворeна во џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, издаде декрет за претворање на црквата „Хора“, една од најпознатите византиски градби во Истанбул, во џамија. Ердоган го стори...