Ознака: џамии

Молитва во бугарските џамии за загинатите во селото Ројак и во...

Во сите џамии во Бугарија утре ќе има молитва и помен за трагично загинатите во домот за стари лица во варнеското село Ројак и...

Франција планира да затвори шест џамии поради промовирање екстремизам

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин изјави дека владата започнала процедури за затворање на шест џамии и укинување на бројни здруженија, кои имале...

И надлежните оглувеа од високите децибели од црквите и џамиите

Иницијативите за регулација на прегласните звучници од верските објекти засега без резултат На социјалните мрежи, луѓе од општините Бутел, Чаир и Центар најмногу реагираат за...

Турција ги укина масовните молитви во џамиите додека не помине ризикот...

Турција ги укина масовните молитви во џамиите додека не помине ризикот од коронавирусот, соопшти денеска првиот човек на туркиот верски директорат, Али Ербас. Обраќајќи се...

Бирократијата и негрижата ги јадат вредните цркви и џамии

Поради несоодветна грижа многу од тие средновековни сакрални објекти се распаѓаат, но во земјава имаше и случаи кога поради несоодветна грижа и ненавремена реакција...

Арапските земји ја разгоруваат исламофобијата?

Во обид да ја оправдаат репресијата над домашното население и да ја задоволат западната публика, некои од арапските и од муслиманските влади и нивните...

Колку е распространет ултрадесничарскиот екстремизам?

Нападите врз двете џамии во Нов Зеланд повторно ги актуализираа прашањата за раширеноста и заканите од крајно десничарскиот екстремизам Британскиот министер за безбедност деновиве изјави...

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Нов Зеланд: Напаѓачот можеби имал поддршка и од други луѓе

Новозеландскиот полициски комесар Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот на двете џамии во Крајстчрч, во кои беа убиени 50 луѓе, работел сам, но можеби...

Масакр во џамии го потресе Нов Зеланд

Екстремисти убија најмалку 49 верници и ранија уште педесетина други во напади врз две џамии вчера за време на петочните молитви во Крајстчрч, Нов...