Ознака: Љуљзим Баша

Баша побара оставка од Рама

АЛБАНИЈА Лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша, изјави дека Европа го одби Еди Рама, а не Албанија, додека и му побара на албанскиот...

Баша: Рама ги истера странските инвеститори

АЛБАНИЈА Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, ја изедначи владата на Еди Рама со онаа на Северна Кореја, кога станува збор за странски инвестиции. За шест...

Политичка криза во Албанија, Рама не се откажува од власта

Поддржувачите на албанската опозиција вчера повторно го повикаа премиерот Еди Рама да поднесе оставка и да го отвори патот за нови избори, а полицијата...

Рама и Баша комуницираат само преку Фејсбук

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во петтото јавно писмо до лидерот на главната опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, соопшти дека го одложува за 1...

Продолжуваат протестите во Албанија против премиерот Рама

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во главниот град на Албанија во саботата за да го искажат својот бес кон премиерот Еди Рама, а некои...

Опозицијата најави општа блокада на Тирана

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, за вчеравечер најави најрадикални протести, со кои ќе бидат блокирани сите главни патни правци во земјата...

Баша: Албанците од земјите од Западен Балкан ќе бидат заедно во...

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша е убеден дека сите Албанци, кои живеат во земјите од Западен Балкан еден ден ќе бидат...

Баша: Народот стави печат на падот на криминалната влада на Рама

Со обраќањето од пред седиштето на Демократската партија на лидерот Љуљзим Баша, пеење на албанската национална химна и со извикување од насобраниот народ „Баша,...

Лидерот на албанската опозиција осомничен за перење пари

Јавното обвинителство во Тирана ги повика на разговор лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија (ПД), Љуљзим Баша и поранешниот партиски генерален секретар...

Опозицијата не се откажува од смена на Рама

По завчерашните големи антивладини протести, вчера состојбата во Албанија е мирна. По апсењата на дел од учесниците на протестот, лидерот на албанската опозициска демократска...