Ознака: Јужна Африка

Кина е темелот на БРИКС!

Од самитот на БРИКС во Јоханесбург, Јужна Африка Деновиве светски најзначаен настан беше самитот на БРИКС во Јоханесбург, Јужна Африка, каде што учествуваа Бразил, Русија,...

Светските медиуми за самитот на БРИКС во Јоханесбург, Јужна Африка, 22-24.8.2023...

Подготви: Марјан Велевски „Њујорк тајмс“: Состанокот на БРИКС привлекува глобален интерес што не е забележан со години Водачите од петчлената група нации - Бразил, Русија, Индија,...

Путин ќе бил уапсен при влез во Јужна Африка, се посочува...

Владата на Јужна Африка ќе го уапсеше рускиот претседател Владимир Путин доколку влезеше во земјата, се наведува во писменото соопштение на Министерството за правда,...

Во Јужна Африка откриени гробници стари 200.000 години

Најстарите познати гробници во светот се пронајдени во Јужна Африка, а установено е дека новооткриените антички гробници се стари најмалку 200.000 години. Научниците пронајдоа...

Кина изведува заеднички поморски вежби со Русија и Јужна Африка

Целта на воените вежби е понатамошно унапредување на соработката на полето на одбраната и безбедноста меѓу членките на БРИКС, како и за подобрување на...

Русија, Кина и Јужна Африка заедно ќе ја тестираат ракетата „циркон“

Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат денеска заеднички воени вежби во Индискиот Океан, во близина на брегот на Јужна Африка, демонстрирајќи ги нивните блиски...

Добри вести од Јужна Африка: бранот омикрон поминува

Јужна Африка го укина полицискиот час во текот на ноќта, а властите велат дека земјата можеби го поминала врвот на четвртиот бран, јавува Би-би-си. Во...

Не стивнуваат немирите во Јужна Африка по апсењето на поранешниот претседател

Бројот на жртви во немирите во Јужноафриканската Република се искачи на 72, додека беа уапсени 1.234 лица, соопшти полицијата. Полицијата и армијата се обидуваат да...

Воена состојба на улиците во Јужна Африка: Војската реагира, убиено и...

Најмалку седум лица се убиени и неколку стотици уапсени во текот на нередите кои избиле во Јужна Африка по апсењето на некогашниот претседател Џејкоб...

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на вакцини, соопшти Интерпол, предупредувајќи...