Ознака: Шуто Оризари

Вонредна инспекција во градинката во Шуто Оризари за повреденото дете

Извршен е вонреден инспекциски надзор во градинката во Шуто Оризари по случајот со 11-месечното бебе, кое според тврдењето на родителите, било повредено. Задолжена е...

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Родител во СВР Скопје вчера пријавил дека неговата малолетна ќерка се здобила со тешка телесна повреда во  градинка на подрачје на Шуто Оризари, соопшти...

Жителите на Шутка останаа без автобуски превоз поради вонреден технички преглед

Од изутринава нема автобуски превоз од и кон населбата Шутка. До редакцијата на „Нова Македонија“ пристигнаа поплаки од корисници на јавниот превоз, дека се...

Новороденче почина во својот дом

Бебе на возраст од околу еден месец починало во домот во Шуто Оризари. „На 10.10.2021 во 10.00 часот било пријавено дека во дом на подрачјето на...

Малолетници киднапирале и нападнале девојче во Шуто Оризари

Девојче од скопската населба Шуто Оризари било физички нападнато од страна на две малолетни лица, соопшти МВР. - Приведени се двајца малолетници и со нив...

Шилегов во Шуто Оризари: Скопје е град за сите

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со кандидатот за градоначалник на општина Шуто Оризари, Ферат Асан, вечерва одржаа маалски средби со граѓаните од...

Дваесет илјади жени во Шуто Оризари добиваат пристап до гинеколошка здравствена...

После многу години, 20.000 жени од општина Шуто Оризари добиваат матичен гинеколог. Министерството за здравство набави и опреми специјалистика оринација со што се решава...

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на „Инвока груп“, Даниел Станчев,...

Пронајдено трајно решение за проблемот со матичен лекар во Шуто Оризари

Министерството за здравство информира дека е изнјадено трајно решение за проблемот со матичен лекар во општината Шуто Оризари. После 6 неуспешни обиди за закуп на...

За пет години ниту еден лекар не се пријавил за работа...

Министерството за здравство информира дека за поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години,...