Ознака: шумски пожари

Шумските пожари лани уништиле над 500.000 хектари земјиште во ЕУ

Во шумски пожари во ЕУ во текот на минатата година изгореа 504.002 хектари површина, се наведува во Извештајот за шумските пожари во Европа, на...

Депонии во пламен ја задушија Македонија

„Гори депонијата кај Буково на патот за Охрид“, „Тетово се задушува од загаден воздух и неиздржлива миризба и чад“, „Затрупан влезот на градската депонија...

Над 400 акивни пожари во „најлошата сезона на шумски пожари“ во...

Повеќе од 400 шумски пожари продолжуваат да беснеат во Канада во она што премиерот Џастин Трудо го оквалификува како - „најлошата сезона на шумски...

Евакуирани 500 луѓе поради пожари во јужна Шпанија

Најмалку 500 луѓе се евакуирани поради шумски пожари на југот на Шпанија, објавија денеска локалните власти. Пожарот го зафати градот Естепона во регионот Андалузија, објавија...

Пожарот на Турла локализиран, кај Колибари ставен под контрола

Во текот на изминативе 24 часа во кичевијата избувнаа два пожари и тоа во месноста Турла и во непосредна близина на село Колибари. Во...

Катастрофалните шумски пожари во Сибир се подметнати?

Рукиот премиер Дмитриј Медведев побара од полицијата да истражи дали катастрофалните шумски пожари во Сибир се намерно предизвикани за да се скријат активностите околу...

Вонредна ситуација поради големите шумски пожари во Русија

Во Русија гори шума со површина од 1,7 милиони хектари, што е 12 отсто повеќе од минатата година и поради тоа во пет региони...

Два шумски пожари ја пустошат Грција

Голем шумски пожар изби во источнот дел на Атика, поточно во општината Рафина. Во гаснењето на пожарот учествуваат 47 пожарникари со 20 возила, два...

МЗШВ: Воведена забрана за движење во шума и шумско земјиште

Поради раширените шумски пожари, согласно со Законот за шумите од денеска се воведува забрана за движење во шума и шумско земјиште од 00 до...

Националниот парк „Маврово“ со дронови ќе се штити од шумски пожари

Вработените од ЈУНП „Маврово“ поминаа низ обука за користење на современа технологија за спречување и ефикасно делување при појава на шумски пожари. На територијата...