Ознака: ШО

Петмина во водство по третото коло

ПРВО ШАХОВСКО ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ ЗА ВЕТЕРАНИ Зоран Костадиновски (1.926 рејтинг-поени), Жарко Селковски (1.968), Блаже Атанасовски (1.752), Емил Крстев (1.953) и Миле Трајковски (1.976) имаат...

Убедливи порази од Франција и Индонезија на ШО во Ченаи

По максималните стартни победи во првото коло, македонската машка и женска шаховска репрезентација убедливо се поразени од објективно поквалитетни селекции во второто коло на...

Македонија на ШО – 11-то место, високи поединечни пласмани, три медали…

Македонија нема екипен медал од шаховските олимпијади (ШО), но има три поединечни (злато Јаќимовиќ, сребро Георгиев и бронза Недев) и четврто место (Јаневска-Кизова). ШО...

Шаховскиот ферплеј „Светозар Глигориќ“ првпат ќе биде доделен на ШО во...

Наградата за ферплеј во шахот, насловена „Светозар Глигориќ“, во чест на познатиот српски велемајстор, кој во 1950-тите и 1960-тите беше еден од најдобрите играчи...

Максимален пораз од Грузија, шахистките ремизираа со Велс

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го доживеа третиот, втор во низа, а прв пораз со максимални 0-4 на 43. Шаховска...

И светските прваци ги матираат

Помина само една третина на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува во Батуми, Грузија, а возбудувањата на 64-те полиња не престануват, ниту во...

Симултанки за заживување и за омасовување на шаховската игра

Истакнатиот македонски велемајстор (ВМ) и носител на поединечен златен медал од Шаховската олимпијада (ШО) во Истанбул во 2000 година, Драгољуб Јаќимовиќ, одигра симултанка на...