Ознака: шеќер

Додадете лажица шеќер во вашиот шампон

Нега и убавина Девојките што внимателно ја негуваат косата одамна знаат дека „пилингот на скалпот“ е неопходен за убава коса. Таквите средства ги отстрануваат мртвите...

Што се случува со телото од големо количество рафиниран шеќер

Рафинираниот шеќер се смета за еден од најштетните производи, а може да се најде во голем број производи, како слатки, житарки, овошни јогурти, но...

Не треба да се претера со консумирање овошје

Здрава храна Факт е дека јадењето овошје има голем број придобивки, вклучувајќи го и намалувањето на ризикот од кардиоваскуларни болести. Меѓутоа, треба да внимавате да...

Лажица шеќер во шампонот – евтин трик за одлични ефекти

Во желбата да имаме што е можно поздрава, бујна и лелеава коса, често посегнуваме по голем број купени, но и природни препарати што интензивно...

Океаните содржат огромни количества скриен шеќер

Скриени под брановите и во длабочините, океаните содржат огромни резерви шеќер за кои досега не ни знаевме, тврдат научниците. Благодарение на новото истражување, научниците открија...

Брзото јадење дебелее повеќе од шеќерот

Истражување откри невообичаена причина за внесувањето храна и дебелеењето. Дали се обидувате да изгубите тежина, да ја задржите вашата тежина под контрола, но не...

Како да знаете дали сте се предозирале со шеќер?

Речиси е невозможно да се избегне шеќерот, згора на тоа, едноставно го има толку многу и секогаш е скриен во храната што всушност цело...

Црешите, смоквите, грозјето најбогати со шеќер

Во овошјето нема додатен шеќер, но дали знаете колку всушност внесувате „слатко“ кога јадете овошје? Природниот шеќер (како фруктоза) е секако подобар од вештачкиот, но...

Од многу захар и европскиот шеќер горчи

Арно рекле старите: премногу слатко не е слатко, зашто сѐ што потоа ќе каснеш ќе ти биде горчливо. Така и со бугарските политичари: по...

Апел до Индијците да јадат повеќе шеќер

Во Индија се прави нешто сосема спротивно од препораките на нутриционистите и лекарите кои вообичаено бараат воздржување од консумирање шеќер, објавува „Би-би-си“. Прекумерните резерви...