Фото: Пиксабеј

Нега и убавина

Девојките што внимателно ја негуваат косата одамна знаат дека „пилингот на скалпот“ е неопходен за убава коса. Таквите средства ги отстрануваат мртвите клетки на кожата, ѝ даваат волумен на косата, па дури и го стимулираат нејзиниот раст. Некои козметички брендови имаат два во еден производи во својата понуда, на пример, шампони со морска сол.
Меѓутоа, генијалните експерти за убавина смислиле начин како секој шампон да биде одличен пилинг за скалпот. За да го направите ова, додадете обичен шеќер во шампонот, односно само една лажица. Измешајте шеќер со шампонот на дланките и нанесете на коренот на косата, создадете пена, измијте со вода и нанесете го омилениот регенератор за коса.
Поддржувачите на овој метод тврдат дека овој начин на миење на косата е вистински „спа-третман“. Во исто време, косата станува помека, а хранливите материи од балсамот многу поефикасно влијаат на влакната на косата.