Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25976)

„Градот како сцена“ на МОТ

Тридневна програма „Градот како сцена – приказна за шетачката“ се одржува во рамките на 48. издание на интернационалниот театарски фестивал „Млад отворен театар“. Перформативната...

Додадете лажица шеќер во вашиот шампон

Нега и убавина Девојките што внимателно ја негуваат косата одамна знаат дека „пилингот на скалпот“ е неопходен за убава коса. Таквите средства ги отстрануваат мртвите...

Пронајдена е галаксија што личи на Млечниот Пат

Во време кога универзумот имал едвај неколку милијарди години, постоела галаксија неверојатно слична на нашата, според меѓународниот тим истражувачи што ги анализирале сликите од...

Пораки што никогаш не треба да ги отворате

Безбедносната компанија „МекАфи“ неодамна објави студија за пораки што претставуваат измама. Извештајот ги предупредува корисниците на паметни телефони и наведува неколку опасни видови пораки...

Осврт кон изложбата на Мице Јанкуловски во Букурешт

Голем интерес на публиката предизвика самостојната изложба на слики од Мице Јанкуловски, „Надвор од црното“, отворена во галеријата „Галатека“ во Букурешт. Авторка на концептот...

Што е поздраво: зелен или црн чај?

Чајот, пијалак ценет низ светот поради неговите разновидни вкусови и смирувачки својства, доаѓа во многу форми, а зелениот и црниот чај се два од...

Блескава критика и пет ѕвездички од лондонски „Тајмс“ за албумот на...

Еден од најугледните светски медиуми, лондонски „Тајмс“, излезе со максимална оценка од пет ѕвездички и блескава критика за двојниот албум на кој нашиот пијанист...

Како евтините и примитивни ракети на Хамас ја совладаа „Железната купола“...

Во првиот бран напади на Хамас и другите екстремни исламистички групи врз Израел, на 7 октомври, од Газа беа истрелани повеќе од 5.000 ракети....

Западен Балкан ќе биде побезбеден само со проширувањето на Европската...

Откако украинскиот претседател Володимир Зеленски „фрли вербална бомба во јавноста“ кога изјави дека „Русија планира да започне војна меѓу две држави во регионот на...

Каде сѐ се крие дрогата при обид за шверц?

Веројатно би било многу полесно да се наведат местата во возилата или на човечкото тело каде што никогаш НЕ било пронајдено ништо. Во разговор...