Ознака: шенген

На европското вето за членство на Бугарија во шенген, јасно е...

„Еурактив“: Бугарија нема да игра цврсто Пред годинешното одлучување за ова прашање во Советот на ЕУ, во анализата на европскиот медиум „Еурактив“, кој се повикува...

Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Со едногласна одлука на состанокот на министрите за внатрешни работи на земјите-членки во Брисел, Хрватска станува 27-ма членка на Шенген зоната и за помалку...

Радев: Бугарија ги има сите шанси следната година да влезе во...

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во Тирана изјави дека неговата држава продолжува со напорите заедно со Романија, до последен момент за влез во Шенген....

Ефикасна борба против корупцијата е критериум за интегрирање, а не политикантство

Зошто Холандија ги блокира Бугарија и Романија за влез во шенген-зоната Холандија продолжува да го запира процесот за Романија и Бугарија да се приклучат на...

Макрон планира да го реформира шенген

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека шенген-зоната треба да се реформира и да се управува преку редовни министерски состаноци, како и со еврозоната. На...

ЕУ: Хрватска ги исполни условите за Шенген

Земјите-членки на ЕУ се согласија за текстот на заклучоците со кои се потврдува дека Хрватска ги исполнува сите услови за спроведување на правото на...

Европската комисија сака проширување на Шенген кон Хрватска, Бугарија и Романија

Европската комисија повика на проширување на шенген-зоната кон Хрватска, Бугарија и Романија, кои ги исполнуваат сите технички критериуми за членство во област каде што...

Што ќе добие Македонија од воениот шенген

Под воен шенген се мисли на обемен безбедносен и градежен процес заради надградба и приспособување на сегашната патна мрежа и инфраструктура на европските држави...

Меркел повика на итна реформа на шенген-зоната

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Европа итно треба да ја реформира својата зона на отворена граница во Шенген, во светло на неодамнешните терористички...

Ако падне шенгенот, паѓа и Европската Унија

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, ја повика германската влада да ги прекине граничните контроли на границите со Луксембург и Франција што...