Ознака: шах

Лазов и Коскоска се новите шампиони

Задоволен сум од прикажаната игра, во која не доживеав ниту еден пораз. Ова за мене е прва титула и, секако, нов стимул во понатамошните...

По седум кола, Златков и Коскоска се сами на врвот

Денеска на програмата е деветтото коло, по кое ќе се знаат новите шампиони ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Отвореното првенство на Македонија во шах, кое...

Нова победа на Панчевски, Лазов ремизира во дербито на врвот

На Отвореното првенство на Македонија во Скопје прваците ќе бидат познати утре, по деветтото коло ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Шахистите на ШК Алкалоид имаа...

Гукеш и Жонгји се искачија на шестото место

ШАХ - РАНГ-ЛИСТИ НА ФИДЕ Турнирот на кандидатите донесе значителни промени во пласманот на најдобрите 10 во светот, објави Светската шаховска федерација (ФИДЕ). Меѓу другите,...

Македонските надежи стекнаа драгоцено искуство

Во рамките на СП, ШФМ ги презентираше своите достигнувања и искуства со проектот „Шах во школите“, за што доби отворена поддршка од претседателот на...

Гукеш и Тан ќе ги предизвикаат светските прваци Лирен и Венјун

Гукеш од Индија е најмладиот предизвикувач на светски првак, а сега ќе игра со актуелниот шампион Лирен од Кина, во обид да стане и...

Победа и пораз на Стојковска во првите две кола на најмасовното...

На годинашното континентално првенство просечниот рејтинг на шахистките е 2.127 поени и првпат се игра во 10 кола ШАХ Македонската шахистка, ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Моника Стојковска (2.057...

Гукеш и Тан се на чекор до конечен триумф

ШАХ - ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ Со половина поен зад Гукеш се Непомнијашчи, Накамура и Каруана, а Тан има еден поен предност пред Леи Индиското шаховско чудо,...

Гамбит Асеко СЕЕ засега најуспешен со три први места

ШАХ - ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ Во организација на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), во Скопје се одржаа екипните првенства во шах за...

Стошевски: Сакаме да формираме балканска лига на ветерани

ШК Скопје 72 е единствен ветерански клуб на Балканот, па сакаме да ги поттикнеме другите ветерани, прво во Македонија, а потоа и во соседството,...