Ознака: шах

Најважниот дел за работа со деца е поседување позитивни емоции

Масовноста секоја година се зголемува многукратно. Младинските шаховски лиги во минатото беа во две категории, до 12 и до 18 години, и тоа по...

Алкалоид заокружи уште една успешна година

Вложените напори да се продолжи триумфалната низа, која му дава за право на ШК Алкалоид да се нарече еден од најуспешните спортски колективи во...

Импресивен состав од реномирани играчи ќе се тркаат за светските титули

На Светското првенство, кое ќе се игра до сабота, титулите ги бранат Карлсен, Жонгји и Асаубајева. Вкупниот награден фонд е еден милион долари ВО УЗБЕКИСТАН...

Рекорден број учесници на младинското првенство на Скопје

Ваквите турнири придонесуваат за севкупно кревање на шаховската игра кај нас, од зголемување на бројот на младите шахисти, а особено кај девојчињата, до кревање...

Викендов отворено првенство на Скопје за млади

ШАХ Во училиштето „Јахја Кемал“, денеска и утре, ќе се одржи годинашново Отворено поединечно првенство на Скопје за млади, за возрасните категории до осум, 10,...

Трета титула за Карлсен на Турнејата на шампионите

ШАХ Поранешниот светски првак Магнус Карлсен (2.830 рејтинг-поени) ја освои третата титула во низа на Турнејата на шампионите на шаховскиот сајт „Чес“, вредна два милиони...

Кралевски вкупен победник на турнирот на ветерани

ШАХ ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Александар Кралевски е победник на четвртиот и последен ветерански турнир на Скопје во организација на Здружението шаховски клуб на ветерани Скопје 72,...

Титулите за Сарана и за Навара

На првенството што се играше во Загреб настапија пет македонски шахисти. Следното вакво ЕП ќе се одржи в година во Скопје ШАХ - ЕП ВО...

Јовановски и Жежовска годинава со најмногу освоени поени

Македонија, мажи (се зема просекот на првите 10 шахисти), меѓу 200 федерации во јануари годинава била 55-та (2.442), а во декември 57. (2.429). Македонија,...

По четвртиот турнир ќе биде прогласен вкупниот победник

ШАХ - ВИКЕНДОВ ТУРНИР ЗА ВЕТЕРАНИ Здружението шаховски клуб на ветерани Скопје 72, во соработка со Националниот сојуз на слепи на Македонија, утре и в...