Ознака: шах

Триумф на Романов, а Ѓукиќ и Радева се првите балкански прваци

Николовски е најуспешен Македонец, на 22-то место, a 13-ти на Балканот. На Б-турнирот победи Халиловиќ од БиХ. На Скопје опен 2023 настапија рекордни 297...

Романов и понатаму води на А-турнирот

На Б-турнирот прв е Халиловиќ, со максимални седум поени ШАХ - СКОПЈЕ ОПЕН 2023, СЕДМО КОЛО Пет победи и по 12 ремија и порази е резултатот...

Се најавуваат измени на правилникот на ФИДЕ за рејтинг

Предлозите ќе бидат разгледани и за нив ќе се гласа на претстојниот состанок на Советот на ФИДЕ, кој е закажан за четврток ШАХ Неодамна комисијата за...

По третото коло на „Скопје опен“ водат Анабердијев и Баскин

За разлика од второто коло, кога 29-те македонските шахисти остварија шест победи, седум ремија и 16 порази, во третото коло на традиционалниот меѓународен шаховски...

Прворангираниот Сафарли почна со победа

ШАХ - СКОПЈЕ ОПЕН 2023 Со партиите од првото коло (од предвидените девет) почна годинашниов традиционален меѓународен шаховски турнир „Скопје опен 2023“, со учество на...

Денеска почнува досега најмасовниот „Опен Скопје“

До вчера беа пријавени рекорден број учесници, 131 за А-турнирот (за шахисти/ки од најмалку 2.000 рејтинг-поени) и 156 за Б-турнирот (за шахисти до 2.000...

„Опен Скопје“ е голем настан за македонскиот шах

Да не заборавиме дека квалитет на турнирот е признаен и од ФИДЕ, оти го стави на листата на 50-те опен-турнири низ светот, на кои...

Шаховската академија продолжува во јануари

Ќе бидат испратени покани до сите федерации да ги номинираат своите играчи, a светски познати тренери ќе спроведуваат сесии на четири јазици во дванаесет...

Доминација на Гамбит Асеко СЕЕ

ШАХ - ЕКИПНА ЛИГА, ДО ОСУМ И ДО 10 ГОДИНИ Се одиграа дел од натпреварите на Младинската шаховска лига на Македонија во категориите до осум,...

Златков најдобропласиран на јуниорското СП, на 48-то место

Во мошне силна конкуренција, во категориите до 14, 16 и 18 години, по напорните 11 кола, осумтемина македонски шахисти освоија вкупно 38,5 поени од...