Ознака: шаховски

Фотофинишот за Трајковски

ШАХОВСКИ ТУРНИР ЗА ВЕТЕРАНИ „ЕСНАФ 2“ Миле Трајковски (рејтинг 2.072, рангиран прв пред почетокот на турнирот) победи на вториот ветерански турнир во забрзан шах „Еснаф“,...

Лирен пред мат се предаде против Карлсен

На четири кола до крајот водат Карлсен (мажи) и Венјун (жени) ШАХОВСКИ ТУРНИР ВО НОРВЕШКА Шахистот број еден во светот, Норвежанецот Магнус Карлсен, ја презеде водечката...

Накамура лидер на половина пат

Кај шахистките води Индијката Ваишали Рамешбабу ШАХОВСКИ ТУРНИР ВО НОРВЕШКА Победникот од минатата година, Американецот Хикару Накамура (2.749 рејтинг-поени), води на елитниот турнир, кој се игра...

Карлсен во тајбрејк ги победи Лирен и Накамура

Норвежанецот по второто коло е лидер на табелата со три поени ШАХОВСКИ ТУРНИР ВО НОРВЕШКА Сите три партии со класично темпо на игра во второто коло...

ФИДЕ промовира шаховски факел

Индија е лулка на шахот и соодветно е оваа штафета да започне таму, од каде што започна сѐ. Почестени сме што овој важен прв...

Шаховски вљубеници – Салах, Александер-Арнолд, Пулишиќ, Гранеро, Одегард, Алкараз…

Играм шах секој ден. Јас сум добар, не сум Магнус, но добар сум. Никој нема шанси со Магнус. Но се надевам дека еден ден...

Продолжуваат обуката на наставниците и донирањето шаховски гарнитури

Остануваме отворени за соработка за сите училишта, јавни институции и приватни компании, кои сакаат да се приклучат кон идејата за имплементирање на шахот како...

„Наша цел е преку шахот да ги подготвиме децата за предизвиците...

Годинашниот Глобален шаховски фестивал посвети внимание на истражувањето како можеме да донесеме добри одлуки во животот преку шахот, а на образовниот шаховски самит се...

ШФМ донира шаховски гарнитури во основни училишта

Покрај овие пет училишта, во план ни е до петок да донираме гарнитури во уште десетина училишта во Скопје, а потоа и во другите...

Пуркашијан и Накамура најнов шаховски брак

Голем број брачни двојки се пронајдоа токму преку шаховската игра, а повеќето од нив се и многу силни шахисти и шахистки ЦРНО-БЕЛИТЕ ПОЛИЊА СЕ ПОВЕЌЕ...